86-ből csak 20 gyógyfürdő nyereséges
"Jelentősen bővült a magyarországi fürdők vendégforgalma tavaly, az előzetes adatok szerint 6-7 százalékkal több, közel 42 millió vendéget fogadtak" - mondta Boros László Attila, a Magyar Fürdőszövetség új elnöke a Magyar Turisztikai Szövetség sajtóbeszélgetésén.
A fürdőszövetség elnöke rámutatott, hogy az ország tíz leglátogatottabb úti célja között 9 fürdőváros, 8 gyógyhely van. Az országban 564 közfürdő működik, köztük 86 gyógyfürdő, de csak a 20 legnagyobb tud stabilan nyereséget termelni, amit az ágazat legnagyobb tragédiájának nevezett.
Bíznak az egészségturizmus növekedésében
A turisztikai szervezetek szerint a gyógy- és egészségturizmusban jelentős növekedési lehetőség van. A gyógy- és wellnessfürdők az összes szállodai vendégéjszaka több mint 30, az ágazat árbevételének 30 százalékát adják. Kiemelte, hogy a turisztikai szövetséggel azon dolgoznak, hogy átfogó kutatás készüljön a magyar gyógyvízkincsről a fürdők látogatottságának további növelésére.
Az elnök a fürdőágazat fő problémái közé sorolta, hogy a magyarországi fürdők 98 százaléka önkormányzati tulajdonú, miközben a versenypiacon kell működniük. Az állami költségvetés 2012 óta változatlan összegű, 4,2 milliárd forintos támogatást ad a társadalombiztosításból finanszírozott gyógyfürdőkúrához . Ezért szerinte reformok kellenek az ágazat fenntarthatósága érdekében, erre javaslatot tesznek a kormánynak. Az elnök 2020-tól lát esélyt a finanszírozás változására.
Nálunk a legmagasabb a fürdőszolgáltatások áfája
Boros László Attila a fürdőszolgáltatások 27 százalékos áfáját "óriási problémának" nevezte, miután a környező országok között ez a legmagasabb, ami komoly versenyhátrány az ágazatnak. Erről is tárgyalnak majd a kormányzat képviselőivel - tette hozzá.
Ruszinkó Ádám, a Magyar Egészségturizmus Marketing Egyesület elnöke ismertette, hogy mára a vendégéjszakák több mint egynegyedét adja az egészségturizmus, míg 2000-ben alig 10 százalék volt az arány. Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége elnöke ismertette, hogy a magyarországi szobakapacitás 10 százalékát adják a gyógyszállók, ez 40 szállodát és mintegy 5200 szobát jelent. Kedvezőnek nevezte, hogy az itt évente átlagosan elért 2,5 millió vendégéjszaka fele belföldi, fele külföldi.