Ha egy finnt megkérdezünk, hogy miként kell viselkedni a szaunában , a válasz várhatóan az lesz, hogy csendesen, gyakorlatilag relaxálva tartózkodjunk a felfűtött helyiségben. Minthogy a finnek ezt körülbelül 2 ezer éve gyakorolják, alighanem alapos okuk van rá, hogy így szaunáznak. A szaunázás ugyanis veszélyes üzem: ilyenkor jó, ha nem másokra, hanem magunkra figyelünk. Testünket, keringési rendszerünket megterheli a szokatlan meleg, a 70-100 Celsius fokos hőmérséklet.
A melegnek természetesen számtalan előnyös hatása van, de egyes betegségeknél figyelni kell rá, nehogy túlzásba vigyük a tevékenységet. (A szaunában töltött időt egyénileg kell kitapasztaltunk, de 5-20 percet javasolnak a szakemberek.) Egészséges embereknek is megfelelő mennyiségű folyadékot kell bevinniük a szervezetükbe szaunázáskor, hogy pótolják a folyadékveszteséget, és nekik is ügyelniük kell rá, hogy keringési rendszerünk stabil maradjon.
A szaunamester szerepe
Különösen a férfiak hajlamosak egyébként "sportként", valamiféle erőpróbaként felfogni a szaunázást, ezért gyakori, hogy "túlszaunázzák" magukat, pedig a meleg jótékony hatása nem a túlerőltetésben rejlik. Szintén óriási hiba, ha közvetlenül szaunázás előtt vagy után aktív sporttevékenységet végzünk - mindkét esetben keringési rendszerünk egyensúlyának megbomlását kockáztatjuk.
Minthogy azonban a szaunázás ma már világszerte terjed, nemcsak a finnek határozzák meg a trendeket. Különösen olyan országokban van így, mint például Németország és Magyarország, ahol a szaunázók inkább az élményeket keresik: nekik találták ki a szaunaszeánszokat . (Magyarországon így hívják a felfűtött helyiségekben zajló programokat, amelyeket Németországban inkább szauna-show-nak neveznek.)
Szaunaszeánsz idején egy szaunamester szórakoztatja a szaunában ülőket, akiket többnyire megkérnek, hogy vetkőzzenek le, mert a klóros fürdőruhákból felszabaduló káros anyagokat nem érdemes másokkal belélegeztetni. Aki szégyenlős, természetesen kaphat fürdőlepedőt, amivel eltakarhatja magát. (Fürdőruhában szaunázni eleve értelmetlen, sőt a bőrre - és egyébként a fürdőruhára is - káros, de Magyarországon mégis ez a gyakoribb.)
A szaunaszeánsz résztvevői a szaunamester előadását élvezhetik ezután - egyrészt valamilyen tematikus show-ra számíthatunk, olyan programokra, amelyek többnyire valamilyen történetet, vagy hangulatot akarnak felidézni. A német Sauna-show-k bajnokságán - mert ilyet is rendeznek a szaunamestereknek: Deutsche Aufguss Meisterschaft - például a "farkasokkal táncoló" program nyert 2015-ben.
A szaunamesterek munkájukhoz fény- és zenei hatásokat, illóolajakat használnak. Az illóanyagokat vízzel vegyítve a forró szaunakövekre öntik fel, a meleg párás levegőt a törülközőjükkel a résztvevőkre terelik, akik aztán kellemesen borzonghatnak - a meleg ellenére. A szaunamesterek figyelnek a résztvevőkre: folyadékot, gyümölcsöt vagy gyümölcslevet adnak a vendégeknek, így óvják őket a kiszáradástól.
Bőrradírozás a szaunában
A szaunaszeánsz során kedvező élettani hatásokkal járó dolgok is történnek. Így bőrradírozásra is sor kerülhet, amikor a bőr elhalt, elszarusodott rétegeit távolíthatjuk el. Ehhez többnyire sóval, gyógynövényekkel, olajjal készült készítményeket használhatunk, akár egymást is bedörzsölhetjük, ha sikerül rávennünk a mellettünk ülőt. A bőrradírozás végén a szaunamesterek általában egy kis mézet is szétosztanak, hogy hidratálhassák bőrüket a résztvevők.
Egy szaunaszeánsz általában 12-13 percig tart, mert a szaunában az emberek általában ennyit bírnak elviselni. Természetesen aki nem bírja ennyi ideig sem a forró levegőt, ne kínozza magát -jobb, ha előbb távozik. Lehetőleg ne akkor, amikor az illóolajat öntik a forró kövekre, mert mások élményét zavarhatjuk meg. A legfontosabb, hogy mindenki a saját egészségére vigyázzon a szaunaszeánszokon.