"A sikeres életmódváltást már a legelején meg kell alapozni, hűbelebalázs módra nem fog menni" - fogalmazott Bodon Judit , a Nosalty dietetikus szakértője. A szakember leszögezte , ha valaki szeretné jól csinálni az életmódváltást, akkor érdemes részletes állapotfelmérést végeztetnie. Lássuk tehát, miként zajlik ez egy táplálkozási szakértő segítségével a gyakorlatban.
A kiindulási állapot meghatározásához nem elég csupán a testsúlyt figyelembe venni, hiszen a vázizomzat és a zsírszövet aránya éppúgy fontos paraméter. Utóbbi kapcsán külön is ki kell térni az úgynevezett zsigeri zsírszövet arányára. Andi és Sanyi esetén ezek a tényezők is igazolták az életmódváltás szükségességét, azaz hogy a zsírszövet arányát csökkenteni kell, miközben az izomszövet arányát minimum meg kell tartani. A testsúlyt a testmagassággal összevető BMI (Body Mass Index, testtömegindex) szintén a normál tartomány feletti értéket ért el mindkét újságíró esetében. Természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni az esetlegesen fennálló krónikus betegségeket, ételallergiákat és -érzékenységeket, valamint a gyógyszeres kezeléseket sem a megfelelő étrend megtervezésénél.
"Áttekintettük jelenlegi étkezési szokásaikat is: hányszor étkeznek egy nap, hol kerül sor ezekre az étkezésekre, maguk készítik-e az ételeket vagy készen vásárolják, rendelik, mennyi folyadékot és mit fogyasztanak egy nap, szoktak-e nassolni, vannak-e olyan alapanyagok, ételek, amelyeket nem fogyasztanak szívesen, esetleg panaszt okoznak, illetve vannak-e kedvenceik" - mondta el Bodon Judit. Hozzátette, Andival és Sanyival külön áttekintették azt is, hogyan zajlanak a napjaik: mikor kelnek, fekszenek, ülő- vagy fizikai munkát végeznek, egyedül vagy családdal élnek, pörgős vagy inkább egy helyben ülős munkarendben élnek-e, van-e lehetőségük, szándékuk, képességük, hogy főzzenek, csomagoljanak maguknak. A szakember a kitűzendő reális célokat már ezek tükrében állapította meg az életmódváltókkal közösen.
Az állapotfelmérés részeként a két résztvevő egy néhány napos étrendi naplót is elkészített, ami részletesen és őszintén tartalmazta az adott időszakban elfogyasztott ételeket és italokat. Ennek tükrében a dietetikus az alábbi hibákat jegyezte fel:
- Mindkettejüknél viszonylag rendszeres (szinte mindennapos) a nassolás - kinek csoki, kinek tökmag.
- Sanyinál biztosan át kell gondolni a reggeli kérdését, mert most az ébredéséhez képest túl későn kerül erre sor - mivel vidékről ingázik.
- Mindkettejüknél feladat lesz a rendszeres, napi 4-5-szöri étkezésből álló napi ritmus kialakítása.
- Mindketten a helyi menza kínálatából választanak ebédet - ez sajnos nem kedvez az egészséges, kordában tartott kalóriatartalmú étrend összeállításának. Itt majd közösen kell áttekintsük a választási lehetőségeket.
- Mindkettejüknél szerepel majonézes saláta az étrendben, ami szintén nem túl jó választás magas kalória- és zsírtartalmuk miatt.
- Sajnos egyikőjük sem fogyaszt elegendő mennyiségű zöldséget.
- Mindkettejüknek oda kell figyelniük a megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékbevitelre.