Hirtelen szívmegállás esetén férfiak és nők számára is ugyanolyan fontos, hogy mielőbb segítséget kapjanak. Ha nyilvános helyen esik össze valaki, akkor a környezetében lévők reakcióin múlhat az élete: minél hamarabb meg kell kezdődnie a beteg újraélesztésének - szív-tüdő újraélesztést, CPR-t kell nála alkalmazni -, valamint a mentők kiérkezésének gyorsaságán is sok múlik.
Holland tudósok viszont 5717 hollandiai esetet elemezve nemrég arra hívták fel a figyelmet, hogy míg nyilvános helyen történő hirtelen szívmegállás esetén a férfiak 73 százaléka kapott segítséget a járókelőktől és 20 százalékuk élte túl végül az esetet, addig a nők esetében ezek az arányok alacsonyabbak: mindössze 68 százalékuk kapott segítséget és csak 12,5 százalékuk élte túl.
Félnek megérinteni a törékeny nőket
A tudósok és más szakemberek szerint ennek több oka is lehet. Egyrészt a járókelők késlekedése azaz hogy később kezdik el az újraélesztést, illetve később hívnak mentőt, másrészt pedig egy tévhit, miszerint sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a hirtelen szívmegállás nemcsak a férfiakra veszélyes, hanem a nőkre is. Akadnak továbbá, akik attól tartanak ilyen helyzetben, hogy egy törékeny nő még megsérül, ha mellkasi kompressziót alkalmaznak nála. Megint mások attól félnek, hogy ha nyilvános helyen megérintik egy idegen nő mellkasát, azt a körülöttük lévők szexuális zaklatásnak fogják gondolni.
A tanulmány vezető szerzője, dr. Hanno Tan szerint gyorsan el kellene hessegetnünk ezeket a gondolatokat. Annál is inkább, mert szó szerint minden perc számít, főleg a hirtelen szívmegállást követő korai szakaszban. Azt javasolja tehát, hogy mindenképp próbáljunk segíteni, még akkor is, ha csak a mentőket tárcsázzuk valaki mellett, akire eszméletlen állapotban találtunk rá az utcán. Egy másik szakértő szerint pedig akkor is érdemes elkezdeni a mellkasi kompressziót , ha nem tudjuk pontosan, hogyan kell. Mert minden segítség többet érhet a beteg életéért folyó küzdelemben, mintha semmilyen segítség nem érkezne.
Milyen tünetek esetén figyeljünk jobban?
Míg a férfiaknál jellemzően mellkasi fájdalommal jelentkeznek a szívproblémák, a nőknél kevésbé közismert tünetek is jelezhetnek közelgő szívrohamot. Ilyen lehet például a fáradtság, az ájulás, a hányinger és hányás vagy a nyak- és állkapocsfájdalom. Ha tehát a környezetünkben valakinek ilyen panaszai vannak, esetleg magunkon tapasztaljuk ezeket a szimptómákat, akkor jobb az óvatosság: hívjunk mentőt mielőbb.
Forrás: Daily Mail