A német kutatók azt remélik, hogy a felfedezés a fájdalomjelzéseket gátló újfajta gyógyszerek kifejlesztéséhez fog vezetni. A szakértők a veleszületett fájdalomérzéketlenséggel rendelkező lány génszekvenciáját összevetették a szülei génszekvenciájával, akikben nem alakult ki a rendellenesség. A lány a különleges állapot következtében az érintést érzi, a fájdalmat azonban nem, így hajlamos megégetni magát, mert nem érzi, ha valami túlságosan forró.
A szaklapban megjelent cikkből kiderült, hogy az összehasonlítás segítségével a Jénai Egyetemi Kórház kutatói dr. Ingo Kurth vezetésével azonosítottak egy mutációt az SCN11A génben. Ez a gén befolyásolja a csatornák létrehozását a fájdalomérző idegsejteken. Az ionok ezeken a csatornákon keresztül áthaladva elektromos idegi impulzusokat váltanak ki, melyek az agyba továbbítódnak, és az agy ezen idegi impulzusok segítségével észleli a fájdalmat.
Elméletük igazolására a kutatók olyan egereket tenyésztettek ki laboratóriumban, amelyek az SCN11A mutációját hordozzák, majd tesztelték az állatok fájdalomérzékelését. Kiderült, hogy ezek az egerek sokkal nagyobb valószínűséggel szenvedtek sérüléseket, mint a normális egerek, ami arra utal, hogy nem képesek a fájdalom érzékelésére. A szakértők már meg is kezdték egy olyan gyógyszer fejlesztését, amely az SCN11A csatornát blokkolja.