A migrénes fejfás a lakosság 10 százalékát érinti, általában váratlanul jön és esetenként nagyon hosszan kínozhatja a beteget. A fejfájás kísérő tünetei lehetnek a látászavar, a fényérzékenység és a mozgáskoordinációs problémák.
A fájdalom, ami többnyire féloldalasan jelentkezik, olyan mértékű, hogy az ember ki sem tud mozdulni a elsötétített szobából, és a fájdalomcsillapítók sem segítenek rajta. Ezért akik ilyen típusú fejfájástól szenvednek, semmiképpen sem tudnak olyan teljes életet élni, mint migrénmentes társaik.
Maga a migrén egyébként nemcsak fejfájás, hanem idegi probléma, az agy körüli idegsejteket érinti, és csak utána jut be az agytörzsbe.
Stressz és folyadékhiány a fő kiváltó okok között
Az utóbbi évtizedekben a migrénes esetek száma drasztikusan megnőtt, ezért szinte biztosan kijelenthető, hogy a kevésbé egészséges élelmiszerek, valamint a felgyorsult, stresszel teli életmód felelős lehet a kínzó fejfájás kialakulásáért. Éppen ezért a migrénes fejfájás megelőzésének egyik legjobb módja a megfelelő életvitel, a rendszeres mozgás és az egészséges étkezés. A stresszfaktort természetesen nem olyan egyszerű kiküszöbölni, de törekedni kell rá, hogy elég időt tudjunk fordítani saját magunkra és a pihenésre.
A másik komoly 21. századi "betegség" a kevés folyadék fogyasztása, noha a hidratáltság fontosságáról már cikkek ezrei születtek. Mégis az emberek többsége nem iszik elég vizet napközben, ráadásul a folyadékbevitel sokszor merül ki valamilyen cukros üdítő fogyasztásában, ami nem segít, sőt kimondottan ártalmas is lehet. Napi 1,5-3 liter víz fogyasztása már jó eséllyel csökkenti a különböző fejfájások, így a migrén kialakulását is.
Nagyon fontos az elegendő alvás is
A kimerültség szintén fokozhatja a migrénrohamok gyakoriságát és erősségét, ezért a rendszeres és elégséges alvás szintén nagyon fontos az egészségünk szempontjából. A migrén megelőzésének hármas szabálya tehát nem bonyolult: együnk egészségesen, igyunk sokat és aludjunk eleget!
Forrás: medindia.net