A túlzott kodpiszkalo.blog.hu szerzője, Dr. Csupor Dezső gyógyszerész.
A másnaposság kezelésére nagyon sok praktikát találtunk már fel az elmúlt évszázadokban. A kutyaharapás szőrével módszertől, a furcsa alapanyagokat összesűrítő turmixokon át, egészen a szénhidrátfogyasztásig minden lehetséges módszerrel próbálkoztunk már. A nagy mennyiségű vízfogyasztás, a friss levegő segíthet.
A tünetek enyhítésre tehát rengeteg módszert alkalmazhatunk, de akik ragaszkodnak a konzervatívabb megoldáshoz, azok a gyógyszerekhez, a gyógyhatású készítményekhez folyamodnak továbbra is.
Milyen gyógyszerekkel próbálkozzunk?
Leggyakrabban az aszpirint alkalmazzák a fejfájás csillapítására. Emellett a legújabb megfigyelések szerint a másnaposság gyulladásos folyamatokkal is jár, tehát ezek enyhítésére is alkalmas az aszpirin. Figyelni kell azonban arra, hogy az aszpirin irritálja a gyomornyálkahártyát, így azok esetében, akiknél a túlzott alkoholfogyasztás károsította a nyálkahártyát, a tünetek - gyomorégés , hányinger - súlyosbodhatnak.
A hányinger, azaz az egyik vezető tünet csökkentésére alkalmazható szerek közül a tropiszetron - szintén vényköteles gyógyszerhatóanyag - hatásosságát vizsgálták. Ezt a gyógyszert nem találták hatásosnak a másnapi hányinger csillapításában. A tropiszetronhoz hasonló módon hat például a gyömbér.
Milyen természetes módszereket alkalmazzunk?
A fügekaktusz gyulladáscsökkentő hatása például igazolt, a másnapossággal járó panaszokat csökkentheti. Egy vizsgálatban a kaktusz egyik készítményéről kimutatták, hogy a macskajaj súlyos panaszait mérsékli, ugyanakkor a másnaposságot összességében - az összes tünet átlagában - nem javította.
További természetes módszerekről a kodpiszkalo.blog.hu írásában olvashatnak.