Azt, hogy valaki éjszakai vagy inkább korán kelő ember-e, részben a gének határozzák meg. Viszont a későn fekvő, későn kelő nőknek egy friss tanulmány szerzői szerint jobban oda kell figyelni az életmódjukra, ugyanis egészségtelenebb szokásaik is közre játszhatnak a cukorbetegség kialakulásában - írja a Daily Mail.
64 ezer embert vontak be a kutatásba
Az átfogó kutatás során a bostoni Brigham and Women's Hospital csapata közel 64 ezer középkorú nővér adatait elemezte, 2009 és 2017 között. Ez magában foglalta az önbevalláson alapuló alvási szokásokat, étrendet, testsúlyt és BMI-t, az alvás időzítését, a dohányzási szokásokat, az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást. A kutatók megnézték az orvosi eredményeket is, hogy kiderüljön, a nőknek volt-e cukorbetegségük.
A résztvevők 11 százaléka vallotta magát éjjeli bagolynak, míg 35 százalék pacsirta típusnak. A többiek nem azonosították magukat sem korán kelőként, sem későn fekvőként. Az elemzés kimutatta, hogy az esti kronotípus, vagy más néven esti cirkadián preferencia a cukorbetegség 19 százalékkal megnövekedett kockázatával függ össze – közölték a kutatók.
A tanulmány szerzője, Tianyi Huang is kiemelte, hogy az éjjeli baglyoknak nagyobb figyelmet kell fordítaniuk életmódjukra, mert esti kronotípusuk növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. Az eredmények alapján a kutatók úgy látták, hogy a későn fekvők nagyobb valószínűséggel dohányoztak, fogyasztottak több alkoholt, rossz minőségű ételeket. Súlyuk, BMI-indexük és fizikai aktivitásuk aránya pedig az egészségtelen tartományban volt.
Dr. Sina Kianersi, a tanulmány első szerzője szerint, idézzük: „Amikor kontrolláltuk az egészségtelen életmódbeli viselkedésformákat, a kronotípus és a cukorbetegség kockázata közötti erős összefüggés csökkent, de még mindig fennmaradt. Ez azt jelenti, hogy az életmódbeli tényezők magyarázzák az összefüggés jelentős részét”.