Augusztus végén már a tigrisszúnyogok elleni irtószert is permeteztek a francia fővárosban, amely egyértelműen azt jelzi, hogy egyre komolyabb gondot okoz Európában a vérszívók által behurcolt dengue-láz – olvasható a Politico cikkében. Mint írták, 2022-ben már több helyi eredetű – tehát nem más kontinenseken elkapott – megbetegedést regisztráltak Európában, mint az azt megelőző 10 évben összesen.
Az európai terjedés fő okai
Az eredetileg trópusi betegségnek számító dengue-láz – vagy más néven csonttörő láz – leginkább az éghajlatváltozás és a migráció miatt tud Európában is egyre inkább terjedni. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) friss adatai szerint 2022-ben 71 helyi eredetű fertőzést jegyeztek fel Európában. Ennek döntő többsége (65 eset) Franciaországban, a többi pedig Spanyolországban történt.
Rákapcsoltak a vakcinagyártásra
A dengue-láz nyugati térnyerése, illetve az európai megbetegedések számának növekedése a cikk szerint komoly közegészségügyi veszélyt jelent. A gyógyszeripar szereplőit ugyanakkor arra ösztönzi, hogy növeljék a vakcinagyártó kapacitásaikat. Félő azonban, hogy ha a gazdagabb európai országok elkezdik felhalmozni az oltóanyagokat, akkor pont oda nem jut majd azokból, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk.