„Nem nehéz elképzelni, hogy a fájdalmat kevésbé súlyosnak értelmezhetjük, amikor tudatában vagyunk annak, hogy sokkal fájdalmasabb is lehetett volna” – magyarázta Siri Leknes, az Oslói Egyetem pszichológusa. „Az viszont váratlanabb felfedezés, hogy a fájdalom akár kellemesként is tapasztalható, ha valami rosszabbat kerültünk el.”
A fájdalom következik.
Az első szakaszban a résztvevők kellemetlennek értékelték a közepes fájdalmat. Érdekes módon azonban az alanyok a második szakaszban kellemesnek értékelték a közepes fájdalmat, amikor az alternatíva az intenzív fájdalom volt. A második szakaszban a közepes inger alatt a résztvevők agya kisebb aktivitást mutatott az agy fájdalomközpontjában, és nagyobb aktivitást a frontális lebeny középső részén, amely a fájdalomcsillapítással és az örömérzettel áll összefüggésben, mint az első szakaszban ugyanezen inger érzékelésekor.
"A legvalószínűbb magyarázat az, hogy az alanyok a legrosszabbra készültek fel, így megkönnyebbülést éreztek, amikor megtapasztalták, hogy a fájdalom nem olyan súlyos, mint várták" - állítja Leknes. "Más szóval, a megkönnyebbülés érzése elég erőteljes lehet ahhoz, hogy egy olyan nyilvánvalóan negatív élményt, mint a fájdalom, megnyugtató, sőt akár kellemes érzéssé alakítsa át."