A fejfájás az egyik leggyakrabban előforduló fájdalom, amelyet vélhetően mindannyian átéltünk már valamilyen formában. A panasz különböző súlyosságú lehet, ám jellemzően a leghétköznapibb tennivalók elvégzését is megnehezíti – olvasható a kismarosi Málnalevél Patika Facebook-posztjában.
Különböző típusai vannak
A fejfájás a fej bármelyik régiójában létrejöhet, például előfordulhat a fej egyik vagy mindkét oldalán, vagy akár sugározhat is egyik pontból a másikba. A fejfájás kialakulhat fokozatosan, de nagyon hirtelen is, és néha egy órán belül elmúlik, esetenként viszont néhány napig is eltarthat a szenvedés.
Alapvetően az alábbi fejfájástípusokat különböztetjük meg:
- tenziós fejfájás – középsúlyos fájdalom, inkább tompa, nyomásszerű érzés jellemzi, főként a homlokon vagy a tarkónál jelentkezik;
- migrén – erős, vissza-visszatérő, lüktető fájdalom, amely általában csak a fej egyik oldalán jelentkezik;
- cluster fejfájás – viszonylag ritkán fordul elő, nagyon erős fájdalommal jár, amely leginkább a szem környékén jelentkezik;
- szekunder fejfájás – valamilyen betegség – például influenza, arcüreggyulladás, magas vérnyomás – vagy állapot – úgymint másnaposság vagy a szem megerőltetése – miatt lép fel.
Ezek miatt fájhat a fejed
A fejfájás oka nem mindig azonosítható egyértelműen, de azért vannak olyan tényezők, amelyek könnyen kiválthatják a kellemetlen tünetet. Ilyenek például az alábbiak:
- rendszertelen étkezés;
- stressz,
- alváshiány,
- túlzásba vitt alkoholfogyasztás,
- túl sok koffein bevitele,
- hangos zajok,
- túl erős fény vagy szag,
- túlságosan ingergazdag környezet.
Mi segíthet a megelőzésben és a csillapításban?
Fontos, hogy mindenki egyénileg kitapasztalja, hogy neki milyen módszerek segítenek a fejfájás megelőzésében és csillapításában. A tapasztalatok szerint az alábbiak például sokaknál beválhatnak:
- alvás, pihenés;
- nyújtás – főként a hát- és nyakizmok ellazítása fontos;
- alapos szellőztetés vagy szabad levegőn töltött idő;
- testmozgás (ha a fejfájás erőssége megengedi) – a véroxigénszint növekedése jótékony hatással bír;
- csend és nyugalom;
- elsötétített szoba;
- fájdalomcsillapító gyógyszer.
Egyes teák – nyugtató és hidratáló hatásuk révén – segíthetnek a fejfájás enyhítésében. Egyes teafajták azonban – a bennük található koffein és hisztaminok miatt – kiválthatják vagy akár ronthatják is a panaszokat.