Az izomcsomók, más néven fasciák voltaképpen apró izomgörcsök, amelyek azért jönnek létre, mert az izmok túlerőltetés, sérülés vagy stressz miatt tartósan túlfeszültek. Az izomcsomók kialakulása többnyire fájdalommal jár. Kialakulásukban szerepet játszik ha ülőmunkát végzünk, vagy egyéb testhelyzetben töltünk sok időt, ha nehéz tárgyakat emelgetünk, ha túlságosan megerőltetjük az izmainkat, esetleg nem nyújtunk sport után. Van, hogy sérülés, vagy műtét után kímélni kell egy-egy testrészt, ezért egyes izmaink rövidülnek, mások meg túlságosan megnyúlnak.
A fájdalmas kis izomcsomók lehetnek borsszemnyiek, vagy annál is nagyobbak. Kezelésük leghatékonyabban masszázzsal történik. A legismertebb az úgynevezett svédmasszázs, amelynek számos jótékony hatása van a szervezetre: lehetővé teszi a vénás-, és nyirokrendszer pangásának megszüntetését, szabályozza az izomtónust, javítja a vérkeringést, az izomzat és a szövetek oxigén-ellátáságát, csillapítja a fájdalmat, javítja a vegetatív idegrendszer működését, fellazítja a szöveti letapadásokat, és rendkívül jó hatású a pszichére is.
Az alapfogások
A klasszikus masszázs öt alapfogást különböztet meg: a simítást, a gyúrást, a dörzsölést, az ütögetést, a vibrálást. Simítással főleg a vénás-, és nyirokpangás szüntethető meg, valamint erős nyugtató hatása van a mozdulatnak. A gyúrás főleg a nagyobb izomcsoportok lazítására alkalmazható. A dörzsölő mozdulatok hatására a bőrben hisztamin szabadul fel, amely a bőr kipirulásához, az érfal áteresztőképességének fokozásához vezet. A hát és a mellkas apró mozdulatokkal való ütögetése hasznos lehet krónikus bronchitisben, idős betegek tüdőgyulladásában, mivel elősegíti a váladék kiürülését. A vibráció fájdalomcsillapító és izomlazító hatást fejt ki.
A klasszikus masszázs reumatológiai, neurológiai, belgyógyászati betegségek kiegészítő terápiájára, valamint sérülések, balesetek utáni rehabilitációban, fibromyalgia szindrómában, gyermekkori fejlődési zavarokban, operáció utáni állapotokban alkalmazható. Nagyon jó hatású lehet migrén ellen. A lágy fájdalomcsillapító masszázs a vajúdás során segít a kismamáknak a fizikai fájdalmak csökkentésében és a pszichikai gát oldásában.
Vannak azonban olyan betegségek, amikor nem szabad használni: ilyenek a lázzal járó fertőzések, gyulladások, fekélyek, tumoros folyamatok. Ellenjavallt akkor is, ha valaki véralvadásgátlót szed, trombózisa van, vagy hajlama a betegségre. Szívelégtelenség, érelmeszesedés, súlyos arteriosclerosis esetén szintén nem ajánlják.