Az újkorban először René-Maurice Gattafosé francia vegyész használta, a módszer mára bevonult az népszerű alternatív gyógymódok közé.
Felhasználási lehetőségek
Az illóolajokat nagyon sokféle módon lehet alkalmazni. Közvetlenül a bőrre kenve is hatásos: migrén csillapítása céljából például ajánlott pár csepp illóolajat dörzsölni a fájó halántékba.
Az is gyógyító hatású lehet, ha az illóolajokat néhány csepp vízzel párologtatóba tesszük, hiszen már az illata is terápiás hatással van a szervezetre. Gyakori az illóolajok alkalmazása masszázs közben is, masszázsolajba keverve: nemcsak az izmainknak és ízületeinknek tesz jót, hanem a közérzetünknek is.
Az illóolajok fajtái
A levendula az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk, illóolaj formájában hatékonyan enyhíti a megfázás és az influenza tüneteit, a halántékba dörzsölt levendulaolaj enyhíti a fejfájást, nyugtató hatása miatt a léleknek is jót tesz.
A levendula illóolaj csökkenti a megfázás kellemetlenségeit
A pálmarózsa olaja segíti a bőrápolást, baktériumölő hatása miatt bőrgyulladásra, ekcémára is használható. Erős fertőtlenítő hatású, lábfájás és lábgomba esetén is lehet rá számítani.
A borsmentaolaj főleg emésztőrendszeri betegségek ellen hatásos, enyhíti a gyomorégést és az émelygést, görcsoldó hatása van. Gyógytea formájában is lehet fogyasztani, illóolajként elsősorban ízületi fájdalmak ellen hatásos a fájó testrészbe masszírozva.
A citromfű illóolaja belsőleg felhasználva gyógyítja a gyomor- és bélrendszeri panaszokat, külsőleg masszázs vagy inhalálás formájában hatásos idegi kimerültség vagy stressz ellen, hiszen nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása is van.
A kamilla a levendulához hasonlóan csillapítja a fejfájást, görcsoldó és bőrtisztító hatású. Enyhíti az izomlázat, csökkenti a gyulladást.