Függőséget is okozhat a fájdalomcsillapító

Fájdalomcsillapítókra majdnem mindenkinek szüksége van alkalmilag vagy állandó jelleggel, azonban a gyógyszereknek a mellékhatásokon kívül is vannak veszélyeik, ugyanis függőséget okozhatnak.

A gyógyszerfüggőkről pontos számadatok nem állnak rendelkezésünkre, hiszen legtöbben még maguknak sem vallják be vagy legalább mások előtt titkolják ezt az állapotot.

Mi számít függőségnek?

A szervezet akkor szokik hozzá egy adott fájdalomcsillapítóhoz, ha egyre nagyobb és nagyobb szüksége van ugyanannak a hatásnak az eléréséhez. A függővé válás első jele pedig az, ha a beteg képtelen gyógyszer nélkül élni, a fájdalom elmúlása után is szedi a szereket, sőt, folyamatosan emel az adagján a változatlan hatás elérése érdekében.

Gyógyszerfüggőség máshogy Mit tesz ön, ha fáj a feje? Iszik egy nagy pohár vizet, lefekszik pihenni egy jól kiszellőztetett szobába, vagy egyből a gyógyszeres doboz után nyúl és bevesz valamit? Az utóbbi megoldás az elterjedtebb - de vajon milyen hatással van az életünkre a rengeteg gyógyszer? Olvassa el a cikket!

Milyen gyógyszerekhez lehet hozzászokni?

Az egyszerű, vény nélkül kapható nem szteroid gyulladáscsökkentők, mint például az ibuprofen , a paracetamol vagy az acetilszalicil-sav (egyszerűbb nevén aszpirin) szedése esetén kicsi az esélye a függőség kialakulásának. Az igazi veszélyeket a kábító hatású fájdalomcsillapítók rejtik magukban, amelyek - ha nem az orvos javaslata szerint szedjük -, valóban okozhatnak függőséget. Ezeket főleg krónikus és daganat okozta fájdalmak esetén írják fel.

Ha egyre többször és egyre nagyobb adagban veszünk be fájdalomcsillapítót, az a függőség jele
Ha egyre többször és egyre nagyobb adagban veszünk be fájdalomcsillapítót, az a függőség jele

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A függőség megelőzése

A gyógyszerfüggőség megelőzésének legfontosabb lépése a folyamatos orvosi ellenőrzés. Fontos, hogy csak annyi gyógyszert szedjünk be, amennyit az orvos felírt; ha ennek ellenére is elviselhetetlen a fájdalom, akkor is kérjük ki a szakember véleményét az adag emelése előtt. Fontos az is, hogy próbáljuk ki a fájdalomcsillapítás alternatív módszereit is: csökkentsük a stresszt, jógázzunk, próbáljuk ki az akupunktúrát, az akupresszúrát, igyunk gyógyteákat .

A függőség legyőzése

Már kialakult függőség esetén az első és legfontosabb lépés, hogy felismerjük a problémát, és orvoshoz forduljunk vele. Mivel a gyógyszerfüggőség nem egyik napról a másikra alakul ki, a leszokás is több hónapot vehet igénybe. Az elvonási tünetek (émelygés, hányás, kézremegés, idegesség) elkerülése végett az orvos fokozatosan csökkenti a fájdalomcsillapító adagját. Fontos, hogy ne csak a fizikai függőséget, hanem a mögötte álló lelki okokat is feltérképezzék és kezeljék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.