„Rengeteg kontaktlencse volt ott – azt hittem, ez lehet az én Guinness Világrekordok pillanatom. Közel húsz éve dolgozom, de még sosem láttam hasonlót” – árulta el a Newport Beachen praktizáló dr. Katerina Kurteeva az Insidernek nyilatkozva. A szakember egyik közelmúltbeli hétfője eleinte a megszokott mederben telt, az időpontra érkező páciensek rutinvizsgálata mellett az előző hétvégén kialakult akut problémákat látott el. A nap vége felé közeledve azonban beérkezett a klinikára egy, a 70-es életévei közepén járó női beteg, aki úgy érezte, mintha lenne valami a szemében, amit sehogy sem tud kiszedni. A látása addigra homályossá vált, de leginkább a fájdalom zavarta.
Egymás után jöttek ki a kontaktlencsék
„Cikáztak a gondolataim a felmerülő lehetőségek között a kiváltó ok kapcsán: lehetett volna akár egy beszakadt kontaktlencsedarab, egy karcolás a szaruhártyán, egy fertőzés, egy szempilla, esetleg sminkből származó szennyeződés” – emlékezett vissza a szemész. A vizsgálat során csupán egy kevés váladékot talált, ami lehetett az irritációra adott természetes válasz, így önmagában nem sokat árult el a probléma forrásáról. Amint aztán az orvos kitámasztotta egy speciálisan erre a célra tervezett eszközzel a páciens alsó és felső szemhéjat, alaposabban is meg tudta vizsgálni. „Amikor megkértem, hogy nézzen lefelé, láthatóvá vált néhány kontaktlencse széle, amelyek egymásra tapadtak. Elkezdtem kihúzni ezeket, de úgy éreztem, lehet ott még több is. Ekkor kértem meg az asszisztensemet, hogy vegye fel a telefonommal a beavatkozást” – mondta el dr. Kurteeva.
Kifejtette, amint ismét megkérte a beteget, hogy nézzen lefelé, egy hatalmas, sötétlila kontaktlencsehalmazt talált felcsúszva, amely szinte úgy nézett ki, „mintha csak egy második pupilla lenne”. Óvatosan, egyszerű vattapamacsos kozmetikai pálcika segítségével elkezdte egymás után kihúzni a lencséket, amelyek sorban jöttek is ki, miközben a páciens szemhéja alatti duzzanat fokozatosan leapadt. Utólag szétválasztva az orvos huszonhárom darab lencsét számolt össze.
A beteg látásába is kerülhetett volna a hiba
„Ez a páciens most nagyon szerencsés volt. El is veszíthette volna a látását, megsérülhetett volna a szaruhártyája, vagy kialakulhatott volna valamilyen fertőzés. Nyomatékosan megkértem, hogy ne viseljen újra kontaktlencsét, adjon a szemének egy kis pihenőt, de ő azonnal újra elkezdte használni a napi lencséket. Egy hónappal később találkoztunk újra. Megvizsgáltam, és már jobban, komfortosabban érezte magát, a látása is kitisztult” – fogalmazott a szemész. Hozzátette, nem tudja biztosan, hogyan felejthetett bent a beteg ennyire sok kontaktlencsét a szemében. Részben szerepet játszhatott benne, hogy évtizedek óta használta már ezeket a látásjavító eszközöket, és ennyi idő alatt a szaruhártya idegivégződései elérzéktelenednek azokkal szemben. Emellett az életkora is közrejátszhatott, mivel időskorban a szemhéj belső lágyszövete lazábbá válik, így az alá beszorult kontaktlencsék is kevésbé zavarták a nőt.