A hasfájás az egyik leggyakoribb panasz, mely az esetek többségében ártalmatlan. Bajra akkor kell gyanakodni, ha a fájdalom erős, illetve, ha vissza-visszatér. A krónikus hasfájás hátterében számtalan ok húzódhat, így a kivizsgálása gyakran sok időt vehet igénybe. Dr. Csemez Imre, az Ultrahangközpont radiológusa a hasi ultrahang jelentőségére hívja fel a figyelmet hasi panaszok esetén.
Mi minden okozhat hasfájást?
Szinte nincs is olyan ember, aki ne tapasztalna olykor kisebb-nagyobb mértékű hasfájást. A probléma leggyakrabban az étkezéssel van összefüggésben, hiszen jellemzően akkor fordul elő a panasz, amikor az illető túl gyorsan/hirtelen/sokat eszik, főleg zsírosabb, nehezebb ételekből. Hasi problémákat okozhatnak még különböző nőgyógyászati állapotok, bizonyos táplálékallergiák, autoimmun betegségek, ételintoleranciák is - ilyen esetekben gasztroenterológiai kivizsgálás javasolt. Ezenkívül olyan bélbetegségek gyakori tünete is lehet, mint a Crohn-betegség, az IBS (irritábilis bél szindróma) vagy a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa). Amennyiben a fájdalom éles és a köldök tájékáról a jobb oldali régióba vándorol, úgy felvetődik a vakbélgyulladás gyanúja - ilyenkor azonnali műtét indokolt. Haspuffadás, reflux szintén hasfájást válthat ki, csakúgy, mint a pszichés problémák, a túl sok idegeskedés és a stressz.
További okok a hasfájás hátterében:
- Székrekedés;
- Vírusfertőzések;
- Sérv;
- Epekő/vesekő;
- Jó-és rosszindulatú daganatok;
- Fekély;
- Hasnyálmirigy problémák;
- Gyulladás.
Látható tehát, hogy hasfájást számtalan probléma generálhat, így fontos kideríteni a mögöttes oko(ka)t, valamint kizárni a súlyos állapotok lehetőségét.
Hasi ultrahanggal közelebb kerülhetünk a megoldáshoz
A hasfájás kivizsgálásának sok esetben fontos része a hasi ultrahang, melynek során pontosabban szemügyre lehet venni az epehólyag, epeutak, máj szerkezetét, a hasnyálmirigyet, lépet, veséket, húgyhólyagot és az összes hasüregben elhelyezkedő szervet. Képet kaphatunk továbbá az itt lévő erekről, azok állapotáról, keringéséről, valamint az oda nem illő képletek is felfedezhetőek (pl. vese-/epekövek, ciszták, daganatok).
Dr. Csemez Imre arra hívta fel a figyelmet, hogy hasi ultrahang előtt 6 órával már ne egyen a páciens, és előtte lévő nap lehetőség szerint kerülje a túl zsíros és puffasztó ételeket . Tanácsos a vizsgálat előtt sok vizet inni (szénsavmenteset a puffadás elkerülése végett), mivel, ha telt a húgyhólyag, ideálisabban lehet elvégezni a vizsgálatot.