Izomfájdalmaim vannak. COVID-os vagyok?

2020 áprilisa óta az izomfájdalom is szerepel a koronavírus-fertőzés jellemző tüneteit felsoroló listán. Azonban nem a COVID-19 az egyetlen ok, amely kiválthatja ezt a panaszt.

A légúti vírusfertőzések viszonylag gyakran váltanak ki – az egyéb jellegzetes panaszok mellett – izomfájdalmat. Ez a kórokozó által okozott izomszöveti gyulladással, illetve az izomrostok károsodásával magyarázható. Az alábbiakban – a Health.com cikke nyomán –bemutatjuk, milyen gyakori ez a tünet a COVID-19-cel küzdő betegek körében.

A légszomjnál ritkább, a hidegrázásnál gyakoribb

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által 2020 februárjában publikált jelentés szerint a több mint 55 ezer megvizsgált koronavírusos személy mindössze 14,8 százaléka számolt be izom- vagy ízületi fájdalomról. Ez a panasz tehát lényegesen ritkább a COVID-osok körében, mint például a láz (87,9 százalék) vagy a száraz köhögés (67,7 százalék), de a fáradtság (38,1 százalék) és a légszomj (18,6 százalék) gyakoriságától is elmarad az izomfájdalmak előfordulási aránya. A torokfájásnál (13,9 százalék), a fejfájásnál (13,6 százalék) és a hidegrázásnál (11,4 százalék) azonban valamivel sűrűbben lép fel ez a tünet a koronavírus-fertőzéssel összefüggésben. Két másik tanulmány is hasonló (16,9 és 17 százalékos) előfordulási arányt állapított meg.

izomfájdalom, fájdalom, COVID-19, koronavírus-fertőzés, tünetek
Az izomfájdalom lényegesen ritkább a COVID-osok körében, mint például a láz. Fotó: Getty Images

Honnan tudhatjuk, hogy COVID áll a háttérben?

A COVID-19-hez társuló izomfájdalmakat átélők érintés esetén fokozott izomérzékenységről, illetve mozgatás idején jelentkezett fájdalomról számoltak be. A fertőzés miatt kialakuló izomfájdalmat egyébként a szakértők szerint nagyon nehéz megkülönböztetni az edzés után jelentkező izomláztól, de talán segíthet az elkülönítésben a következő meghatározás: a vírusos fájdalom általánosabb, tehát testszerte jelen lehet, míg az edzéssel vagy sérüléssel kapcsolatos fájdalom jellemzően egy adott izomban lokalizálódik.

Fontos különbség az is, hogy az izomláz 48-72 órán belül biztosan elmúlik, míg a COVID-19-hez kapcsolódó izomfájdalmak hetekig, hosszú COVID esetén pedig akár hónapokig is elhúzódhatnak. Segíthet továbbá a kiváltó ok megállapításában, ha egyéb fertőzéses tünetek – például láz, hidegrázás vagy köhögés – is jelentkeznek. Ebben az esetben mielőbb forduljunk orvoshoz.

Egyes feljegyzések szerint egyébként a COVID-19-hez köthető izom- és ízületi fájdalmak jellemzően a láz és köhögés után jelentkeznek, illetve a fejfájással vagy a torokfájással nagyjából egy időben alakulnak ki.

Hogyan kezeljük az izomfájdalmat?

Az edzés okozta izomfájdalmat jegeléssel, nyújtógyakorlatokkal, masszázzsal és könnyű aerob tevékenységekkel enyhíthetjük. Ha viszont a panasz hátterében COVID-19 vagy más vírusfertőzés áll, akkor ágynyugalomra, fokozott folyadékpótlásra és fájdalomcsillapítóra lesz szükségünk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.