Két eset, amikor komolyan kell venni a fejfájást

Nem igen vesszük komolyan a fejfájást, többnyire csak bekapunk egy fájdalomcsillapítót, ha nagyon nem bírjuk tovább. Az alábbiakban két tanulságos esettanulmányt közlünk, hogy miért és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Nemcsak úrinők betegsége

B. Csaba 58 éves, jó kondícióban lévő, magát egészségesnek érző férfi, csak egy visszatérő problémája van, ez pedig az utóbbi években egyre gyakrabban jelentkező, görcsös fejfájás. "Örülök, hogy nem vagyok beteges alkat, nem kell várótermekben töltenem az időmet, így sokáig eszembe sem jutott, hogy egy ilyen banális dologgal, mint a fejfájás, orvoshoz forduljak.

Nagyjából egyébként is tudható volt, hogy mi miatt van, mikor jelentkezik, például egy-egy nagyobb hidegfrontnál, vagy valami nagyobb idegfeszültséggel járó munka után bizton számíthattam rá, hogy a halántékom táján, a szemüregem mögött görcsösen fájni kezd a fejem, amit nemegyszer szédülés, hányinger is kísért.

Ilyenkor ittam egy nagy kávét, kértem a kolléganőmtől valami fájdalomcsillapítót, és igyekeztem nem foglalkozni többet ezekkel a kellemetlenségekkel. Úgy gondoltam, kézben tudom én ezt tartani, meg valahogy restelltem is, hogy férfi létemre ilyen úrinős betegségem legyen, mint a frontérzékenység meg a migrén.

Az egyre gyakoribb, görcsös fejfájásra oda kell figyelni. A kép illusztráció. Fotó: Getty Images
Az egyre gyakoribb, görcsös fejfájásra oda kell figyelni. A kép illusztráció. Fotó: Getty Images

Amikor aztán a jogosítvány meghosszabbítása miatt el kellett mennem a háziorvoshoz, mégiscsak elmeséltem neki ezt a gondomat is, annál is inkább, mert mostanában előfordult, hogy a szokásos szerekkel nem tudtam elmulasztani.

Nem bántam meg, mert a doki nem mosolygott rajta, komolyan vette. Csináltatott velem néhány vizsgálatot, hogy kizárja a szervi elváltozást, aztán felírt egy olyan gyógyszert, amely több hatóanyagot is tartalmaz. Ez azóta mindig van nálam, ahogy az első jelek mutatkoznak, be is veszek belőle, így többnyire sikerül elejét venni a komolyabb migrénroham kialakulásának."

Fejfájással a reumatológiára?

H. Ildikó 47 éves, adminisztratív munkakörben dolgozik, egy titkárság vezetője. Ülőmunkát végez, nemegyszer előfordul, hogy nyolc órán át szinte ugyanabban a testhelyzetben dolgozik, keze a számítógép billentyűzetén, tekintete a monitoron. Gyakran fáj a feje, szinte naponta, hol gyengébb, hol erősebb formában. Tompa nyomást, feszítést érez ilyenkor, a fájdalom hol a homlok-, hol a halántéktájon jelentkezik.

Fejfájásának okát sokáig a szemének megerőltetésében kereste, de nem múlt el akkor sem, amikor szemüveget kezdett viselni. Az erre javasolt házi praktikákat, a vény nélkül kapható szokásos szereket végigpróbálta, de a fejfájás mindig hamarosan újra jelentkezett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Akkor ijedtem meg, amikor egy ismerősömnél agydaganatot diagnosztizáltak és hallottam, hogy ennek a betegségnek az első jele nála egy nem múló, visszatérő, nehezen csillapítható fejfájás volt. Elmentem hát orvoshoz, hogy megnézessem, nincs-e valami komolyabb bajom nekem is. A CT-vizsgálat szerencsére kizárta a daganatos elváltozást, így megnyugodhattam.

A fejfájásra kaptam egy hatékony fájdalomcsillapítót, de az orvosom nem elégedett meg ezzel, hanem lelkiismeretesen utána akart járni a fejfájásom okának is: meglepetésemre többek között reumatológiára, nyaki röntgenre küldött.

Itt derült ki, hogy a gerincproblémáim, a rossz testtartásom, illetve a meszesedésem következtében kialakult elváltozások is állhatnak a fejfájásom hátterében.

Fizikoterápiát ajánlottak, fürdőbe, gyógytornára, masszázsra is fogok járni. Most már örülök, hogy elmentem orvoshoz, enélkül még évekig bajlódhattam volna. Úgy látszik, még a banálisnak tartott fejfájás is lehet más betegségek tünete, nem haszontalan orvossal megbeszélni ezt sem."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra