Az országgyűlés által elfogadott, a gyógyszerek házhozszállítását tiltó törvény hátrányos a lakosság és a gyógyszertárak szempontjából egyaránt - mondta a Világgazdaságnak Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) szakmai igazgatója. A rendelkezés egy olyan szolgáltatást lehetetlenít el, amelynek népszerűsége az elmúlt időszakban folyamatosan nőtt.
Két lehetőségünk lesz januártól
Az új szabályozás értelmében az internetes gyógyszerforgalmazás lehetősége elméletileg megmarad, azonban a gyakorlatban a gyógyszerek eljuttatása a betegekhez jelentős akadályba fog ütközni - emelte ki a szakértő. 2022. januártól a betegek kétféleképpen juthatnak majd az interneten rendelt gyógyszereikhez:
- Egyrészt személyesen átvehetik a gyógyszertárakban megrendelt készítményeket, ami pontosan ugyanaz, mintha internetes vásárlás nélkül mennének el gyógyszert venni.
- Másrészt a gyógyszertár gyógyszerész vagy gyógyszertári szakasszisztens segítségével szállíthatná házhoz a gyógyszert, ennek viszont nincs realitása, mivel az ágazat munkaerőhiánnyal küzd, és a tárgyi feltételek biztosítása is további nehézségeket jelent a gyógyszertáraknak.
Ezért kellett változtatni
A törvénymódosításra azért volt szükség, mert a jelenleg érvényben lévő jogszabály elavult és inkoherens - mondta a lapnak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Ismertetése szerint az utóbbi időben nőtt a szabálytalan gyakorlatok száma, amelyek veszélyeztetik a gyógyszerbiztonságot és a betegek jogait, valamint adatvédelmi kockázatot is jelentenek.
A lényeg tehát az, hogy 2022 januárjától vitamint és étrend-kiegészítőt továbbra is lehet majd házhoz rendelni, de fájdalomcsillapítót vagy megfázás elleni készítményt már nem. Szakértők attól tartanak, hogy a gyógyszerek házhozszállításának tiltása bumeránghatást fog kiváltani, hiszen a lakosság részéről az igény nem fog megszűnni, és előtérbe kerülhetnek az interneten elérhető nem biztonságos termékek.