Mitől erősödhet a menstruációs fájdalom?

Sok minden befolyásolja, mennyire intenzívek a fájdalmak menstruáció idején. Számos otthoni módszerrel enyhíthetjük is, amennyiben viszont ezek nem használnak, illetve más tünetek is jelentkeznek, akkor érdemes orvoshoz fordulni.

A menstruációval járó görcsöket minden nő megtapasztalja élete során, de az intenzitása nem mindig ugyanolyan. Utóbbit ugyanis számtalan más tényező is befolyásolhatja - írja a Health.com.

Miktől függhet a fájdalom mértéke?

Az első menstruáció időpontja: Azoknak, akiknek 11 évesnél fiatalabb korukban jött meg az első vérzésük, általában hevesebb fájdalmat tapasztalnak.

Hormonális fogamzásgátlás: A hormonális fogamzásgátló eszközök enyhíthetik a fájdalmakat.

Terhesség: Egyes tanulmányok szerint szülés után enyhülhetnek a görcsök.

Stressz: A stressz fokozhatja a menstruációval járó fájdalmakat.

Menstruáció hossza: Egyes kutatások szerint a hosszabb ideig tartó menstruáció nagyobb fájdalommal is jár. A vérzés általában három-öt napig tart, de akár 8-ig is elhúzódhat.

Menstruáció erőssége: Arról is születtek már eredmények, hogy az intenzív vérzés erős fájdalommal is jár. Akkor számít erősnek a vérzés, ha négy óránként vagy rövidebb időn belül új tamponra vagy betétre van szükség.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

menstruációs fájdalom
Fotó: Getty Images

Mik okozhatnak intenzívebb fájdalmat?

Adenomiózis: Az adenomiózisban szenvedőknél a méhnyálkahártya-szövetek a méhizomzatba “nőnek”. Ennek következtében a méh falai megvastagodnak. Az adenomiózis gyakran nem okoz tüneteket, de egyeseknél elhúzódó, fájdalmas menstruáció jelentkezik.

Endometriózis: Endometriózis alatt azt értjük, amikor a méh nyálkahártyasejtjei (a méh nyálkahártyáját hívjuk endometriumnak) nem a méhben, hanem valahol máshol, a méh üregén kívül jelennek meg (ez leggyakrabban a petefészket és a kismedencei hashártya különböző részeit jelenti). A máshol megjelenő méhnyálkahártyasejtek azért jelentenek problémát, mert egyrészt steril gyulladást okoznak maguk körül, másrészt körülöttük összenövések, letapadások alakulnak ki, amelyek krónikus fájdalmat okozhatnak.

Petefészekciszták: A ciszták tokkal körülvett, folyadéktartalmú üregek a petefészekben, amelyek megnőhetnek és fájdalmat okozhatnak.

Mióma: A miómák jóindulatú (nem rákos) daganatok a méhen belül nőnek. Gyakran tompa kismedencei fájdalmat, illetve erős menstruációs görcsöket okoz.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A menstruációs fájdalom enyhítésére sok módszer létezik. Sokaknak segít némi könnyű testmozgás, meleg terápia, hormonális fogamzásgátló tabletták, valamint a különböző fájdalomcsillapítók. Ha ezek nem használnak, akkor viszont érdemes orvoshoz fordulni, különösen ha az alábbi tünetek is jelentkeznek:

  • A menstruációs vérben nagyobb vérrögök jelennek meg. 
  • Annyira intenzív a fájdalom, hogy az ember nem tud dolgozni, vagy iskolába menni. 
  • Nem csak a menstruáció idején jelentkezik a fájdalom (például ovuláció alatt is). 
  • Idővel rosszabbodik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.