Elsőfokú égések
Ezekben az esetekben felületes, 5-10 napon belül gyógyuló sérülésekről beszélünk, amelyek viszonylag könnyen kezelhetőek. A bőrfelszín vörössé válik, de száraz marad, hólyagok nem alakulnak ki. A fájdalom azért jelentkezik, mert a hámszövet megég, ennek hatására folyadék szivárog ki a vérerekből, ez pedig duzzanatot és fájdalmat okoz. További veszély, hogy a sérült bőr hajlamosabb elfertőződni, és kevésbé ellenálló a kórokozókkal szemben. Gyakran előfordul kisebb baleseteknél, például főzés közben. Az elsőfokú égési sérülés egyik típusa a leégés , amely jelentősen növeli a bőrrák kockázatát.
Az égési sérülést okozhatja nyílt láng, napsugárzás, forró folyadék vagy tárgy, illetve robbanás.
Másodfokú égések
Ennek további két fajtáját ismerjük: az egyik az úgynevezett felületes, részleges mélységű égés, amelynek eredményeképpen a nedves bőrfelület felhólyagosodik és kivörösödik. Nagyon fájdalmas sérülés, megfelelő kezelés esetén is hetek alatt múlik el. A másik típus a mély, részleges mélységű égési sérülés, amely nem jár vörösödéssel, a bőrszín sárgává vagy fehérré válik és felhólyagosodhat. Nem fáj, sokkal inkább feszítő érzést okoz, és 1-2 hónap alatt gyógyul.
Harmadfokú égések
A harmadfokú égés már nagyon súlyos: az irha teljes mélységére kiterjed, kemény bőrfelületet eredményez, hegesedik. Egyáltalán nem fáj, hónapokig gyógyul, de teljesen ritkán jön rendbe. Itt már néha sebészi beavatkozás (kimetszés) szükséges.
Negyedfokú égések
Ezek a bőr teljes vastagságát érintik, és kiterjednek a bőr alatti zsír- és csontszövetre is. Fekete, elszenesedett, száraz felületet eredményeznek, teljesen érzéketlenek. Az érintett testrészt kimetszik, amputálják, az ilyen típusú sérülés már halált is eredményezhet.
Mi okozhatja?
A hőhatásnak köszönhető sérüléseket okozhatja nyílt láng, napsugárzás, forró folyadék vagy tárgy, illetve robbanás is. Ilyen esetekben az égés súlyossága függ az érintett bőrfelület nagyságától, a forró anyaggal való érintkezés időtartamától, illetve a sérült ember életkorától is. A vegyszerekkel ( erős savakkal vagy lúgokkal ) való érintkezés során a kémiai energia hőenergiává alakul, ezért okoz égési sérülést. Ha az elektromos áram a testfelszínre jutva szintén hőhatássá alakul, ezért minősül égésnek. Súrlódás közben is létrejöhet égési seb, leggyakrabban sportolás (például kötélmászás) közben.