„Az epilepszia világnapjának célja, hogy csökkenjen az epilepszia körül elterjedt előítélet azáltal, hogy tájékozódunk a betegséggel és a gyógyításával kapcsolatban” – olvasható az Országos Mentőszolgálat Alapítvány Facebook-posztjában, amelyhez az alábbi infografikát mellékelték.
Tájékoztatásuk szerint Szent Bálint, a vértanúhalált halt pap az epilepsziások védőszentje – ezért február 14-e nemcsak a szerelmesek, hanem az epilepsziások napja is.
Nem mentális problémáról van szó
Az alapítvány munkatársai rámutattak, hogy a visszatérő görcsrohamokra való hajlam a leggyakoribb agyi zavarnak számít, nem szabad azonban összekeverni a mentális problémákkal. A leggyakrabban gyermekeknél és 65 év felettieknél alakul ki, de összességével bármilyen korosztályt érinthet. Ha pedig másodpercenként 16-25 fényvillogást látunk, az kiválthatja az úgynevezett fényérzékeny epilepsziát.
Így néz ki egy epilepsziás roham
Ahogy már betegségismertetőnkben is olvashattad, a klasszikus epilepsziás roham egy görcsökkel és eszméletvesztéssel járó rosszullét, amelyet gyakran kísérnek az alábbi tünetek:
- hallucináció,
- gyomorpanaszok,
- elrévedés,
- auraszerű élmények.
Fontos kiemelni, hogy a tévhit ellenére nem segít, inkább csak árt, ha a rángatózó beteg szájába fakanalat, könyvet vagy bármi mást erőltetünk. Azonban nem ez az egyetlen hiedelem, amely ezt a betegséget övezi – talán nincs is még egy ennyire félreértett egészségi probléma.
Kiemelt képünk forrása: Getty Images