Nem mindegy, hogyan fáj!

Egymillió ember, a lakosság 11 százaléka szenved állandó fájdalomérzettől - mutatta ki a Szonda-Ipsos által készített reprezentatív felmérés.

A kutatás szerint ennek hátterében gyakran az úgynevezett neuropátiás fádalom, azaz az idegi eredetű fájdalom állhat, amely nem jelzés értékű a szervezet működésének szempontjából, viszont tartós, értelmetlen szenvedést okoz a beteg számára.

A tünet az átlagosnál is gyakoribb az I-es és II-es típusú cukorbetegek között, illetve a gerinc sérültek, a gerinc műtöttek körében, illetve a besugárzással vagy kemoterápiával kezelt daganatos betegek esetében.

Annak ellenére, hogy a tünetek rendkívül jellegzetesek, az esetek 58 százalékában reumatikus fájdalmat diagnosztizálnak az orvosok. Az idén tavasszal megalakult Neuropátiás Fájdalom Munkacsoport pontosan azoknak az érintetteknek kíván megoldást és tájékoztatást nyújtani, akik csillapíthatatlan fájdalomérzettel élik életüket - hangzott el a munkacsoport bemutatkozó sajtótájékoztatóján.

A neuropátiás fájdalom az idegrendszer károsodása, vagy működészavara következtében jön létre, károsodik a fájdalom továbbításáért és érzékeléséért felelős struktúra. Égő, fagyos, hasító, vagy áramütéshez hasonló érzésekkel jár, és gyakran szurkáló, bizsergő, vagy zsibbadó érzések is kísérik, előfordul, hogy egy hideg vagy meleg tárgy, sőt, akár takaró vagy ruha érintése is fokozhatja a fájdalmat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gerinc anatómiájaMás esetben érintésre, hidegre vagy melegre, sőt, sérülésekre is érzéketlen lehet a testrész. Ez a fajta fájdalom éjszaka intenzívebben jelentkezik, ezért először alvászavart, majd szorongást, hosszútávon depressziót is okozhat. Az érintett gyakorlatilag képtelenné válhat mindennapi teendőinek elvégzésére. Amennyiben érdemben nem kezelik ezt a fájdalmat, hosszútávon életminőség-romlást, súlyos lelki és idegrendszeri károsodást okoz - hívták fel a figyelmet a szakemberek.

Dr. Budai Erika elmondta, a fájdalomcsillapítás jelentőségét hazánkban még mindig nem ismerték fel sem a kollégák, sem az egészségpolitika, sem a finanszírozás.

A Neuropátiás Fájdalom Munkacsoport tagjai: Prof. Dr. Bereczki Dániel, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Neurológiai Klinikájának igazgatója, Dr. Budai Erika, a Fővárosi Önkormányzat Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórházának főorvosa, Prof. Dr. Kempler Péter egyetemi tanár, az MTA doktora, a Semmelweis Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinika Neuropathia Laboratóriumának vezetője, Dr. Kiss Gábor, az Árpád Kórház Neurológia Osztályának főorvosa, Dr. Hittner György, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet, Központi Ambulancia vezető főorvosa , valamint Kincses János, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

Reggelre több helyen képződik köd, illetve rétegfelhőzet, majd ezt követően a látási viszonyok fokozatosan javulnak. Eközben azonban délnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, és a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén gyenge eső is valószínű. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő este -2, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra