Ősszel nagyon sokan indulnak gombavadászatra az erdőkben, de fontos tudni, hogy egyes gombák mérgezőek, ezeket tehát nagy ívben el kell kerülni. A súlyos mérgezéses esetek nagy részéért a gyilkos galóca a felelős – mondta el a dehir.hu-nak dr. Kerekes György, aki a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Belgyógyászati Intézetében az intenzív osztály részlegvezetője.
A szakember arról is beszélt, hogy az említett gombával egyrészt az a probléma, hogy mutatós a külseje, sőt, akik ettek már belőle, azok szerint az íze is jó. A másik gond, hogy az elfogyasztása után csak hasmenést és hányást okoz, így sokan ekkor még nem fordulnak orvoshoz.
Súlyos májkárosodáshoz vezethet
Pedig fontos lenne, ugyanis a gombaméreg bejut a májba, és ahogy telnek a napok, súlyos májkárosodást okoz. Amikor a beteg kórházba kerül, egy májpótló kezeléssel mentik meg az életét: ennek során derül ki, hogy az adott személynek regenerálódik-e a mája, vagy súlyosabb esetben májtranszplantációra lesz szükség.
Az egyetemi adjunktus négy dolgot tanácsol a gombászoknak:
- Lehetőleg csak olyan gombát szedjenek le, amit ismernek, a többit hagyják ott.
- Ha lehetőségük van, minden leszedett gombát vizsgáltassanak be.
- Amennyiben nagyon messze lenne a gombaszakértő, és nem tudják bevizsgáltatni a gombát, akkor fokozottan érvényes az első szabály.
- Amennyiben gombafogyasztás után gyomorpanaszaik vannak, hasmenésük van, hánynak, akkor is forduljanak orvoshoz, ha viszonylag hamar megszűnnek a panaszok, hogy ki lehessen zárni azt, hogy gyilkos galócát ettek. Ilyenkor vigyék el az orvoshoz a gomba minden megmaradt elemét, vagy ha van egész megmaradt gomba, akkor azt.