Az idei évben már több mint 71 ezer majomhimlő-fertőzést azonosítottak, a betegség Európa több országában is felütötte a fejét. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentései szerint azonban ez a világszerte gyorsan terjedő variáns lényegesen enyhébb megbetegedést okoz, mint az, amely a Kongói Demokratikus Köztársaságban már számos áldozatot szedett a közelmúltban. A Newscientist cikke szerint félő, hogy az egyelőre csak Közép-Afrikában azonosított I. klád (Clade I) változat a világ más pontjain is megjelenik és járványos terjedésbe kezd.
Komoly veszélyt rejthet az új variáns
Az egyelőre csak Afrikában azonosított I. klád lényegesen komolyabb megbetegedést okozhat: az általa kiváltott megbetegedés halálozási aránya 10,6 százalék, csaknem háromszorosa a világszerte terjedő II. klád 3,6 százalékának. A Kongói Demokratikus Köztársaságban az év eleje és szeptember 21. között 120 halálesetet hoztak összefüggésbe ezzel a variánssal, ami még akkor is aránytalanul magas, ha figyelembe vesszük az ország elmaradott egészségügyi ellátórendszerét – írja az Iflscience cikke.
A majomhimlő tipikus tüneti közé tartozik a láz, fejfájás, izomfájdalom, hidegrázás, megduzzadt nyirokcsomók a nyakban, és – a legjellemzőbb – a testszerte megjelenő, hólyagos bőrkiütés. A WHO szakemberei gyors és egységes fellépést sürgetnek annak érdekében, hogy az I. klád okozta megbetegedések terjedését kordában tarthassák. Mint írták,