A birminghami Queen Elizabeth Hospital (QEHB) és a Birminghami Egyetem kutatói jelenleg is egy olyan számítógépes programon dolgoznak, ami képes elvonni a páciensek figyelmét a fájdalmakról és az egyéb panaszokról. A betegek a program segítségével sétákat tehetnek a virtuális világban, amit a kutatók a Devon környéki természetes táj alapján hoztak létre. "Kutatásaink során a virtuális valóság alkalmazási lehetőségeit vizsgáltuk meg, elsősorban a fájdalomkezelés szempontjából" - nyilatkozta dr. Charlotte Small, a klinikai kutatás vezetője.
A kutatók a kétéves vizsgálatsorozat részeként több hetet töltöttek el a QEHB égési osztályán, ahol a különböző fájdalomcsillapító módszerek (paracetamol, morfium, stb.) hatékonyságát vizsgálták meg. Az eredmények szerint az égési sérültek 37 százaléka a fájdalomcsillapítók ellenére is komoly fájdalmakat élt át a kötözések során. "A korábbi kutatási eredmények szerint a természet közelsége nyugtatóan hathat és akár terápiás haszna is lehet, ezért fejlesztettük ki ezt a programot, aminek a segítségével a betegek virtuális sétákat tehetnek a természetben" - mondta dr. Small.
A páciensek kezdetben csak egy egyszerű gyűrű-egér segítségével navigálhatnak majd a virtuális világban, először csak a színhelyek között válogatva, később azonban már szabadon járhatnak-kelhetnek, sőt, még egy motorcsónakot is kipróbálhatnak.
"A természet szépségei, még ha csak virtuálisak is, csökkenthetik a stresszt és az operációt követő felépülési időt, valamint bizonyos esetekben a gyógyszeres fájdalomcsillapítók szedését is feleslegessé tehetik" - magyarázta Bob Stone professzor. "A vizsgálatokat továbbra is folytatjuk, annak érdekében, hogy rájöjjünk, hogyan lehetne ezt az új módszert a lehető leghatékonyabban alkalmazni."