Ha elővigyázatlanok vagyunk, sportolás vagy nagyobb fizikai megerőltetés során károsodhatnak a csontok vagy az ínszalagok, de izmaink is megsérülhetnek. Az izomsérülés legfőbb tünete maga a fájdalom, amely jelentkezhet nagyon hirtelen, de megeshet az is, hogy enyhén indul, és később erősödik. Ezek a károsodások ritkán fordulnak elő önmagukban, általában a környező csontokat, ízületeket is érintik.
Zúzódástól a teljes izomszakadásig
A vérömleny az izomrostok közötti vérzést jelenti, amelyet zúzódás vagy izomszakadás egyaránt okozhat. Súlyos esetben ezt műtéti úton kell eltávolítani, alapesetben magától felszívódik.
A legsúlyosabb sérülés az izomszakadás melynek két fajtája van: a teljes vagy a részleges. Megfelelő bemelegítés híján egyetlen rossz mozdulat előidézheti, hirtelen erős fájdalommal jár, ezért általában hamar orvoshoz fordulnak vele. A beteg a sérült testrészt ilyenkor nehezen vagy egyáltalán nem tudja mozgatni.
Sportsérüléssel érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni
Az orvosnál
Ha több mint 24 óráig erős izomfájdalom áll fönt, teljes vagy részleges mozgáskorlátozottsággal, esetenként duzzanattal súlyosbítva, mindenképpen keressük fel az orvost.
A fizikai vizsgálat során az szakember megállapítja a sérülés súlyosságát: enyhe sérülés esetén nincs funkciókiesés (bár ezzel általában el sem jutnak a rendelőig), közepes súlyosság esetén egyértelmű funkciócsökkenés állapítható meg, míg a legsúlyosabb esetben teljes a funkciócsökkenés.
Szükségesek lehetnek képalkotó vizsgálatok is. Bár a röntgenen nem látszanak a lágyrészek sérülései, de a környezetben lévő csontok állapotából lehet következtetni az izmok sérüléseire is. Az izmok állapotát ultrahangon és MR-készüléken lehet a legjobban látni.
Akár műtétre is sor kerülhet
Az otthoni kezelés először a sérült végtag nyugalomba helyezését, jegelését, fáslizását és gyulladásgátló készítmények alkalmazását jelenti. A regenerálódás szempontjából fontos, hogy a megfelelő időben kezdjük el mozgatni az izmot . Ezért enyhe sérülés esetén két napig, közepes vagy erős súlyosságú izomkárosodás esetén maximum egy hétig tartson a teljes pihentetés.
Nagyon súlyos esetekben sebészi megoldásra is szükség lehet a vérömleny eltávolítása és a szakadások helyreállítása céljából. Ilyenkor a műtét után szakember segítségével kell újra mozgásba hozni az izmot. Legjobb, ha a gyógytorna személyre szabott és szem előtt tartja a fokozatosság elvét.