A kutatás során 480 beteget osztottak véletlenszerűen négy csoportra. Az egyik társaság hamis akupunktúrás kezelést kapott, míg a többiek a három bevett módszer egyikében részesültek.
A kúra 16 hete után mind a négy csoportban 50-75 százalék volt azok aránya, akik jobban érezték magukat a kezelések befejeztével. Ez alátámasztja azt a feltételezést, miszerint a módszernek csupán placebóhatása van.
Hasonló eredményre jutott egy amerikai tanulmány is: az igazi akupunktúrában részesülők valóban kicsit kevesebbet szenvedtek a betegségtől ott is, mint a kontrollcsoport tagjai, ám az eltérés a kutatók szerint minimális volt.
Egyes amerikai orvosok szerint azonban az eredmények az akupunktúra mellett szólnak: "Hiszek abban, hogy a módszer fájdalomcsillapító hatással bír. Nem számít, hogy nem értjük a működési mechanizmusát, a lényeg, hogy beválik. Úgy gondolom, elfogadott kezelési módnak kellene tekinteni az akupunktúrát" - vélekedett dr. Gayatri Devi, a New York-i Lenox Hill Kórház neurológusa.
Dr. Albrecht Molsberger, a németországi Ruhr Egyetem tanára szerint az akupunktúrának helye van a migrén legfontosabb gyógyszermentes kezelési módjai között, és hasonlóan hatékony, mint a kognitív viselkedésterápia vagy az életmódváltás.
"Legalább olyan hatékony módszer ez, mint a gyógyszerezés, hatása tovább tart, költségkímélőbb, és nincsenek mellékhatásai. Ez akkor is igaz, ha nem ragaszkodunk dogmatikusan a kínai előírásokhoz" - írta a szakember.