Kis szerv, de nagy probléma
A prosztata vagy dülmirigy egy nagyjából 20 gramm tömegű szerv, amely a húgycsövet körülvéve a húgyhólyag alatt helyezkedik el. Az általa kiválasztott váladék a sperma nélkülözhetetlen összetevője, így tehát ez az apró, leginkább gesztenyére hasonlító szerv kifejezetten fontos szerepet tölt be a nemi érintkezések során.
Három leggyakoribb megbetegedése között a prosztatagyulladást, más néven prosztatitiszt, a prosztata jóindulatú megnagyobbodását és a prosztatarákot tartjuk számon. Előbbi már 20 éves kor felett is gyakran előfordul, míg az utóbbi kettő inkább csak az 50 feletti korosztályra jellemző. Mindhárom esetben tipikus tünetnek tekinthetők a vizeletürítési problémák, és különösen gyulladás esetén a merevedésre és az ejakulációra is kiterjedhetnek a panaszok.
Korai és fájdalmas magömlés
A prosztatitiszt kiválthatja bakteriális fertőzés, olykor azonban más okok állnak a háttérben, ezekre pedig a nem bakteriális prosztatagyulladás gyűjtőfogalmat használjuk. Ilyenkor a kiváltó tényezők gyakran ismeretlenek maradnak, ami természetesen a kezelést is alapjaiban megnehezíti.
Lefolyását tekintve beszélhetünk adult és krónikus prosztatagyulladásról, de mindkét esetben tapasztalhatnak az érintettek fájdalmat a pénisz körüli területeken és a gát tájékán, nehézségeket az erekció elérésében, illetve fájdalmat, esetleg csípő, égető érzést magömlés közben. Kellemetlenségként jelenhet meg a túl korai ejakuláció is.
A kellemetlen fájdalom ugyanakkor nem kizárólag prosztatagyulladás nyomán jelentkezhet, a többi érintett testrész gyulladása is okozhat ilyen jellegű panaszokat, így például a húgycső-, a mellékhere- vagy a heregyulladás.