A prosztatarák veszélye a kor előrehaladtával egyre magasabb: a 80 év feletti férfiak csaknem 70 százalékát érinti a betegség. A megelőzéshez hasznos betartani néhány étrendi tanácsot. Fogyasszunk minél több keresztesvirágú zöldséget, azaz brokkolit, karfiolt, káposztát, valamint paradicsomot, szóját, lenmagot, halat és piros színű gyümölcsöket. Amit viszont ne fogyasszunk: zsíros húsokat, tejtermékeket, feldolgozott élelmiszereket , valamint kókuszolaj-tartalmú készítményeket.
A telített zsírok okozzák a legnagyobb bajt
Dr. David P. Labbé, a McGill Egyetemi Egészségügyi Központ Kutatóintézetének tudósa és kollégái a Nature Communications-ban közzétett tanulmányukban kimutatták, hogy a telített zsírok hozzájárulnak a sejtek átprogramozásához. Ez egyben azt is jelenti, hogy a korai stádiumú prosztatarákban szenvedő férfiak esetében a telített zsírok fogyasztásának visszafogása csökkentheti vagy késleltetheti a betegség előrehaladását.
Az egyik rákgén is fontos szereplő
A sejtek átprogramozásában, a rák fejlődésében egyes gének - az úgynevezett onkogének (rákgének) - főszerepet játszanak. A rákgének általában olyan gének, amelyek hibás működése a sejt tumorsejtté válásáért felelős.
Ilyen gén az MYC is, amely egy génszabályozásért felelős fehérjét állít elő az emberi szervezetben. Ez a fehérje az összes emberi gén nagyjából 15 százalékának működését irányítja, egészen pontosan azt, hogy ezek a gének "bekapcsolt" vagy "kikapcsolt" állapotban vannak-e. Ha az MYC gén működése szabálytalanná válik, akkor kontrollálatlan sejtosztódás indulhat be a szervezetben, ez pedig tumorok kialakulásához vezet. A probléma az összes rosszindulatú daganattípus nagyjából 30 százalékában szerepet játszik.
A kutatók kimutatták, hogy a telített zsírok hatása rendkívüli módon hasonlít (mintegy leutánozza) az MYC onkogén szabálytalan működésé, ezáltal ugyanúgy súlyosbítja a prosztatarákot. A felfedezés 319 beteg táplálkozási és génexpressziós adatainak elemzése során született meg, majd az eredményeket egérkísérletekkel is meg tudták ismételni. Feltűnő volt, hogy azok a betegek, akik a legtöbb telített zsírt fogyasztották, négyszer nagyobb valószínűséggel haltak meg prosztatarákban , függetlenül a betegek életkorától vagy a diagnózis időpontjától.
Forrás: Medicalxpress