Kutatók két nagy termékenységi központ mintáit vizsgálták 2002 és 2017 közt, és az adatok összegzése után megdöbbentő eredményre jutottak: az elmúlt 15 év során több mint 700 százalékkal, 8000-ről 60 000-re nőtt azoknak a férfiaknak a száma, akik meddőség miatti kezelésekért keresték fel a létesítményeket.
Dr. Ashley Tiegs, a kutatás egyik vezetője a Daily Mailnek azt nyilatkozta, hogy a minták minősége jelentősen romlott, ezt pedig minden bizonnyal környezeti hatásokra vezethetjük vissza. Ilyen például a dohányzás, az elhízás, a stressz , illetve hogy műanyagokban lévő vegyszerekkel érintkezünk.
Vészjelzések
Egy évvel korábban izraeli és egyesült államokbeli szakemberek már megkongatták a vészharangokat. Adataik alapján az elmúlt négy évtizedben átlagosan 59,3 százalékkal csökkent a nyugati országokban élő férfiak spermiumszáma.
Dr. Tiegs szerint a friss, kevésbé termékeny férfiak mintáinak vizsgálata után született adatok még inkább alátámasztják, hogy van okunk aggódni. A szakember szerint a korábbi kutatással az volt a gond, hogy kollégái nem a mintákban ténylegesen úszó spermiumokat vizsgálták, márpedig a teherbeesés sikerességére, illetve az embrió fejlődésére nézve ennek az adatnak vagy nagyobb szerepe.
"Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy ez a teljes, ténylegesen úszó spermiumszám megváltozik-e, és ha igen, mik a következmények" - mondta a szakember. A hosszú távú következményeket egyelőre persze még senki sem tudja, és a kutatók hosszú távú jóslatokba sem bocsátkoznak.
Forrás: dailymail.co.uk