A prosztata leggyakoribb betegségei a prosztatagyulladás és a prosztata (jóindulatú) megnagyobbodása. Ritkább szerencsére a prosztatarák, de a tünetek között ebben az esetben is szerepelhet az inkontinencia - a vizelési panaszok, fájdalom a herezacskó mögötti területen, illetve a fájdalmas ejakuláció mellett. A prosztata jóindulatú megnagyobbodása a középkorú férfiak egyharmadánál már diagnosztizálható.
A férfi inkontinencia okai
A duzzadt prosztata összenyomja a húgyvezetéket, akadályozza a vizelést, és ha telítődik a hólyag, úgynevezett túlfolyásos inkontinenciát okozhat. Prosztatarák kezelése után a sugárkezelés mellékhatása lehet a hiperaktív hólyag, illetve a műtét során sérülhet a záróizom, vagy az azt mozgató idegek, vizeletcsepegés így is kialakulhat.
A férfi inkontinencia okai lehetnek még: húgyúti fertőzés , székrekedés, prosztatitisz, stroke vagy Parkinson-kór, vese-vagy hólyagkő, meggyengült hólyagizmok, diabétesz. Férfiaknál az alkoholfogyasztás, a vízhajtók, az antidepresszánsok, a nyugtatók, a narkotikumok, az antihisztaminok erősíthetik az inkontinencia tüneteit. Fontos tudni, hogy a prosztata elváltozásai nem mindig okoznak panaszokat. Ha már jelentkezik a vizelési probléma vagy a fájdalom, talán már késő. Ezért fontos, hogy a férfiakat 45-50 éves kor felett minden évben legalább egyszer vizsgálja meg urológus, akkor is, ha nincs semmilyen panaszuk.
Már egy vérvételből következtetni lehet arra, van-e valamilyen gond a prosztatával. Ha ugyanis magas az úgynevezett PSA (prosztata specifikus antigén) értéke, az többféle betegségre utalhat - nem feltétlenül rákra, gyulladás vagy jóindulatú megnagyobbodás is okozhatja. Ultrahang vizsgálattal pontosítható a diagnózis. Az úgynevezett tapintásos vizsgálat sem maradhat el, ez mindössze pár másodpercig tart, és semmilyen fájdalommal nem jár. Ha mégis, az már abból adódik, hogy gyulladásban van a szerv.
A tapintásos vizsgálat és a vérvétel eredménye együtt jelzi, ha gond van. Ezek hiányában sokáig lappanghat egy krónikus gyulladás. Ez később fájdalmat, vizelési panaszokat okozhat. A korán felfedezett rosszindulatú elváltozás javítja a gyógyulási esélyeket.