Ugyanis a férfiak éppolyan kíváncsiak az átlagos péniszméretre, mint a nők. Több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy az átlagos péniszméret kisebb és egységesebb országonként (és etnikai hovatartozásonként), mint azt az általános feltételezések sugallják. Míg a nőknél a mellméret, addig a férfiaknál a péniszük mérete indokolatlanul túlméretezett hatással lehet az önértékelésre.
Valójában ennek azonban kevés köze van a termékenységhez, vagy egy átlagos életű férfi szexuális partnereinek számához. Mítoszok és hiedelmek az emberi történelem során akadtak bőven. Például, hogy a pénisz méretére következtethetünk a kéz vagy a cipő méretéből, az orr hosszából, ám ezeket rendre megcáfolták a tudományos kutatások.
Lehetséges összefüggéseket fedeztek fel a közelmúltban a környezeti vagy hormonális tényezők és a pénisz mérete között. Egy férfi serdülőkorában a helytelen táplálkozás hatással lehet a pénisz fejlődésére, ahogy endokrin zavarok is negatívan befolyásolhatják a nemi szervek fejlődését.
Noha az eredmények hitelesnek tűnnek, mégis le kell szögezni, hogy egyes országok mérési eredményeinek hitelessége megkérdőjelezhető. Ugyanis az erektált pénisz intim mérést feltételez, amely számos tényező miatt torzulhat. Az önbevallás elfogultsága szintén téves adatok szolgáltatására vezethet, ugyanis sok társadalom számára fontos a pénisz mérete, ezért valószínű, hogy a nagyobb pénisszel rendelkező férfiak jelentkeznének önkéntesként egy péniszméret-vizsgálatra.