Sajnos a 40 év feletti férfiaknak az életkor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel kell szembenézniük az ún. benignus prostata hyperplasia, azaz a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás tüneteivel, mely az esetek nagy részében gyakori, sürgető vizelési ingert, nehéz vizelést takar.
Mindez nem csupán a hétköznapokat nehezíti meg, de éjszakánként is komoly nehézségeket okozhat a prosztataproblémákkal küzdő férfinak.
Hogyan alakul ki a prosztata hiperplázia?
A prosztata (dülmirigy) a húgyhólyag alapja és a medencefenéki izomzat között elhelyezkedő dió nagyságú, barnás színű, mirigyes szerv, mely az életkor előrehaladtával megnő, így nyomást gyakorolhat az általa körülvett húgycsőszakaszra. Ennek eredményeként vizeletürítéskor a vizeletsugár vékonyabb lesz, a vizeletáramlás ereje pedig csökken.
Mit tegyek, ha férjemnél prosztata-megnagyobbodás tüneteit észlelem?
Amennyiben azt tapasztalja, hogy férje gyakrabban jár ki a mellékhelyiségbe, és éjszakánként is többször felriad vizelési problémáira panaszkodva, érdemes számításba venni a prosztata-megnagyobbodás eshetőségét. Mivel hasonló tüneteket akár súlyosabb betegségek is okozhatnak (hólyaghurut, prosztatarák), mindenképp keressenek fel orvost, majd ezeket kizárva kezdjenek bele a prosztata-megnagyobbodás okozta panaszok kezelésébe.
Hogyan érdemes kezelni?
Enyhébb panaszok esetén az étrend megváltoztatása is sokat segíthet: a különböző olajos magvak, tökmag, brokkoli, kelbimbó fogyasztása enyhítheti a panaszokat, tea formájában fogyasztva pedig sokan a fűrészpálma, zsálya, csalán vagy épp a kisvirágú füzike jótékony hatására esküsznek.
Amennyiben úgy tapasztalja, hogy a panaszok nem enyhülnek a házi praktikáknak köszönhetően, érdemes gyógyszeres kezelésbe kezdeni. A szabalpálma termésének kivonata lágykapszula formájában , rendszeresen adagolva akár hat hét alatt enyhítheti a kínzó vizelési panaszokat, három hónap elteltével pedig, a teljes terápiás hatás kifejtését követően az éjszakák is nyugalmasabbakká válhatnak.