Mi az az androgén?
A férfi nemi hormonok gyűjtőfogalma az androgén, amelyek már a születés előtt gondoskodnak a nemi jellegek elkülönítéséről. Ugyanakkor a másodlagos nemi jellegekért is felelősek, így az arcszőrzet, a testszőrzet és a mélyebb hang kialakulásáért, elősegítik a csontok és az izmok növekedését - írta korábbi cikkében a Focus Online.
Mindenre hatással van a tesztonteron?
A mutálás, a szakáll kialakulása, az erős testalkat vagy a pénisz növekedése mind-mind a tesztoszteronnak köszönhető, amely már az embrionális fejlődés során is képződik. Ez a hormon határozza meg, hogy a születendő gyermek fiú lesz-e. A férfi nemi jellegek a pubertáskorban kezdenek kifejlődni, mikor a herékben megnő a tesztoszterontermelés.
Befolyásolja a libidót és a férfiak szexuális potenciáját is, de felelős az agresszivitásért és a merészségért is, mint jellemző férfias tulajdonságokért. Harmincéves kor után azonban a tesztoszteron szintje a szervezetben fokozatosan csökken, évente egy százalékkal, ami nem csak a szexuális vágy lanyhulását eredményezi, hanem a fizikai állóképességét is.
Hormonterápiával a mervedési zavarok ellen
Egy hatvanéves ember tesztoszteronszintje tehát harmadával alacsonyabb egy feleannyi idős fiatalnál, több orvos ezért hormonterápiát javasol a középkorú férfi betegeinek a merevedési zavarok és az ezzel járó depresszió elkerülésére. Sokszor azonban sokkal hétköznapibb dolgok állnak a háttérben, és a megoldás is egyszerűbb.
Az elhízás, a túlzott alkoholfogyasztás , a dohányzás és a testmozgás hiánya ugyanis komolyan befolyásolja a férfiasság csökkenését. Vagyis az egészséges életmód növeli a tesztoszteron koncentrációját, javul a közérzet, és egészségesebb énkép alakul ki. Egy átfogó európai tanulmány kimutatta, hogy a 40 és 80 év közötti férfiak tíz százalékának alacsony a hormonszintje, újabb tíz százalékának pedig még éppen hogy a normális szinten mozog.
Fiatalabb korban az alacsony tesztoszteronszint gél, tapasz, vagy hormoninjekció beadásával visszaállítható a kornak megfelelő szintre, vagy terápiás kezelésen is áteshetnek azok, akiknek heréi alig, vagy egyáltalán nem termelnek tesztoszteront. Ezt a jelenséget hypogonadismusnak nevezzük, amelynek lehet oka baleset, műtét, daganatos megbetegedés, sugárzás, vagy gyógyszeres kezelés miatti tartós károsodás, esetleg gyermekágyi rendellenesség.
Keringenek olyan tévhitek, hogy a kopaszság magasabb tesztoszteronszintet és nagyobb férfiasságot jelent, ennek azonban semmi alapja sincs. Inkább sporttal és az izmok növelésével növelhető a tesztoszteronszint. Azonban kerüljük a mesterséges teljesítményfokozó anyagok (anabolikus szteroidok, doppingszerek) használatát, melyek szétrombolhatják a szervezetet. A mellékhatások miatt tönkretehetik a májat, és az ágyban is teljesen ellenkező hatást érhetünk el a vártnál: csökken a libidó, merevedési zavarok lépnek fel , aminek akár meddőség lehet a vége.
Forrás: Focus Online