Egy visszafordítható és hormonmentes férfi fogamzásgátló módszert teszteltek a kaliforniai Salk Intézet tudósai. Egyelőre csak egereken tesztelték, de bíznak benne, hogy hamarosan embereken is elkezdhetik a kísérleteket - írja az IFLScience.
A kutatás középpontjában egy olyan fehérjekomplex áll, ami a génexpressziót szabályozza a spermiumtermelés során. Hím egereket egy létező gyógyszercsoporttal, az úgynevezett HDAC-gátlókkal (hiszton-deacetiláz) kezeltek, amelyek képesek megszakítani ennek a fehérjekomplexnek a működését.
Kísérleteik során kiderült, hogy ezek a gyógyszerek képesek voltak blokkolni az egerek termékenységét. A libidójuk és tesztoszteronszintjük ugyanakkor nem változott, és a termékenységük 60 nappal a gyógyszer abbahagyása után visszatért.
Korábbi, férfi fogamzásgátlással kapcsolatos kutatásokhoz hasonlóan ebben az eseteben is retinsavval dolgoztak. A retinsav a sejtekben lévő receptorokhoz kötődve elindítja azt az összetett genetikai folyamatot, amely az őssejteket érett spermiumokká alakítja. Ehhez a retinsav receptoroknak egy SMRT nevű fehérjéhez kell kapcsolódniuk, amely aztán a HDAC-okat toborozza, hogy szinkronizálják a spermiumokat termelő gének expresszióját.
A korábban vizsgált módszerek egyszerűen blokkolták a retinsavat vagy annak receptorát, hogy a spermiumtermelést megállítsák. Ez viszont mellékhatásokkal járhat, mivel a retinsavra több testi funkcióhoz szükség van. A mostani kutatások alapján viszont a HDAC-gátló gyógyszer úgy szakítja meg spermiumtermelést, hogy közben alig van egyéb hatása.