A fogamzásgátlók hatékonyságát az úgynevezett Pearl-indexszel mérik. Ez az arányszám arra utal, hogy megfelelő, illetve tökéletes használat mellett, bizonyos időtartam (egy, illetve tíz év) alatt hány nő esett teherbe. Minél alacsonyabb ez a szám, annál hatékonyabb a fogamzás megelőzésében az adott módszer.
A fogamzásgátló tabletta például jóval hatékonyabb, mint a spermicid hüvelykúp, ám még ez is hatásosabb, mint a megszakított közösülés. Minden módszer azonban csak akkor lehet igazán hatásos, ha valóban az előírásoknak megfelelően alkalmazzák azokat, amennyiben csak félig-meddig tartjuk be a szabályokat, jelentősen megnőhet a nem kívánt terhesség esélye. Lássuk azokat a hibákat, melyeket a legtöbbször elkövetnek a párok!
Nem beszélünk az orvosunknak a fogamzásgátlásról
Természetesen nem kötelező minden lépésünkről beszámolni az orvosunknak , ám jó, ha tudjuk, hogy bizonyos gyógyszerek megzavarhatják a hormonális fogamzásgátlók, tabletták, fogamzásgátló tapasz vagy a hüvelygyűrű működését. Ezek között a gyógyszerek között találhatunk antibiotikumot, véralvadásgátlót, gombás fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszert, és néhány étrend-kiegészítőt is. Érdemes tehát egyeztetnünk az orvosunkkal, mielőtt gyógyszerszedésre kerül a sor.
Fogamzásgátlás kapcsán az is probléma, ha nem beszélünk orvosunkkal
Nem megfelelő síkosítót használunk
Az olajok, illetve az olajalapú síkosítók (mint a vazelin, a babaolaj és a legtöbb testápoló) nagyon gyorsan, már hatvan másodperc alatt károsíthatják a latexből készült óvszereket, ez pedig erőteljesen csökkenti a hatékonyságukat. Válasszunk inkább víz-, illetve szilikonbázisú síkosítót! Amennyiben óvszerrel védekezünk, nagyon fontos lehet a síkosító, mert a száraz hüvelyben megsérülhet a gumi óvszer, így már nem nyújt teljes védelmet.
Következetlenek vagyunk
A szájon át szedhető fogamzásgátló tablettáknál nagyon fontos, hogy lehetőleg mindig ugyanabban az időben vegyük be a tablettát, és ne hagyjunk ki három tablettánál többet. Ha mégis több tabletta kimarad, mindenképpen kiegészítő fogamzásgátló módszerre van szükség ahhoz, hogy a védettséget megőrizzük és a nem kívánt terhességet elkerüljük.
Rosszul használjuk a gumi óvszert
Meglepő módon, nagyon sokan rosszul használják a gumi óvszert , így annak hatékonysága jelentősen csökkenhet: míg tökéletes használat mellett az óvszer 98 százalékos védelmet nyújt, ha rosszul vagy rosszkor helyezik fel, akkor ez csak 83 százalék lesz. Az óvszert azelőtt kell a merev péniszre húzni, hogy az intim területek összeérnének, felhelyezés során csípjük össze a tetejét, hogy a felesleges levegőt eltávolítsuk, és ha véletlenül rossz oldaláról helyeztük fel, cseréljük ki egy másikra. Néhány cseppnyi váladékban is lehet annyi spermium, hogy megtermékenyítsen egy petesejtet.