Egyetlen fogamzásgátló módszer sincs, amely mindig, mindenkinek megfelel. Ezért fontos a megfelelő módszer kiválasztása. Egyes módszerek elméletileg hatékonyabbak a többinél, ám ez gyakorlatban többnyire a használatuk módjától függ. Például: a kondom elméletileg kevésbé hatékony, mint a "tabletta", de hatékonyabb lehet, ha a férfi helyesen és következetesen használja; a tabletta pedig kevésbé hatékony, ha a nő időnként elfelejti bevenni. Van néhány vezérfonal a fogamzásgátló módszer sikeréhez vagy kudarcához. Ezeket összegzi az ún. Pearl index, amely nevét Raymond Pearl amerikai biológustól és statisztikustól kapta az 1930-as években.
A Pearl index
A gyakorlatban 100 rendszeresen nemi életet élő és bizonyos fogamzásgátló módszert 12 hónapon át használó nőnél előforduló, nem kívánt terhességek jól mutatják az adott módszer értékét. Ha kettejüknél ez alatt terhesség fordul elő , akkor a használt módszer sikertelenségének mértéke, vagyis a Pearl index 2. Vagyis: minél nagyobb a Pearl index, annál nagyobb a kudarc aránya. S viszont: minél alacsonyabb a Pearl index, annál hatékonyabb a kérdéses fogamzásgátló módszer.
Melyik fogamzásgátló módszert válasszam?
(Kép: Europress)
Módszerek számokban
Ám a Pearl index által mért kudarcok mértéke nem tekinthető abszolútnak. Mindenekelőtt a különböző forrásból származó adatok különböző számokat eredményeznek. Néhányat egyszerűen az ipar hoz létre, mások pedig különböző értékű becslések. Ezért és egyéb okok miatt a Pearl index sohasem több mint irányelv, segítség, az általános információ része.
|
< |
A jövő fogamzásgátlói lehetnek
A tudományos kutatásoknak köszönhetően a hormonális fogamzásgátlás vett új irányokat. Igazi innováció lesz a bőr alá ültethető fogamzásgátló chip: ha az implantátum sikeresen túljut az utolsó teszteken is, akár már 2018 elején a piacra kerülhet. A számítógépes chip a fogamzásgátló hatású levonorgesztrel hormon kibocsátásával szabályozza a teherbeesést. Az implantátum ugyanakkor távirányítható: a chippel rendelkező nő aktiválhatja, de ki is kapcsolhatja.
Miközben a fejlesztések egyik fele az egyre kisebb hormontartalmú női fogamzásgátló tablettákra irányul, addig másik felük már a férfi fogamzásgátló pirulák klinikai tesztelésére koncentrál. Ez utóbbiak kifejlesztésére tett korábbi kísérletek során vagy a férfiak hormonháztartását próbálták megváltoztatni, vagy a spermiumokat próbálták hatástalanná tenni. Az új technika úgy működik, mint egy átmeneti vazektómia (ondóvezeték elkötés), ami megakadályozza, hogy az ejakuláció során spermiumok távozhassanak a testből. A naponta szedett gyógyszerrel a férfiak így megoszthatják a nőkkel a családtervezés felelősségét.