Az elmúlt öt évben, 2010 és 2015 között a terhességmegszakítások száma 22,9 százalékkal csökkent, idén az első negyedévben pedig további 4,1 százalékkal – mondta Fűrész Tünde, a család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár a Magyar Hírlapnak.
Mint mondta, ennek ellenére európai viszonylatban még mindig magas az abortuszok száma: minden harmadik élve születésre jut egy terhességmegszakítás, míg az európai átlagban ötre. A helyettes államtitkár szerint alapvetően az összes kelet-európai országra jellemző, hogy viszonylag magas a terhességmegszakítások száma, és Magyarországon is a rendszerváltás előtti időszak öröksége lehet a tendencia oka.
Mint mondta, a terhességmegszakítások számát a családpolitikai eszközökkel áttételesen lehet befolyásolni, így mindenekelőtt abban tudnak segítséget nyújtani, hogy különféle állami támogatásokkal nagyobb anyagi biztonságot igyekeznek nyújtani a családoknak, hogy ne pénzügyi okok miatt döntsenek a terhességmegszakítás mellett.
A másik eszköz a prevencióban rejlik, például a köznevelési rendszerben, ahol megjelenik a családi életre nevelés, akár a hit- és erkölcstanórák keretében véli a helyettes államtitkár, aki jelezte, támogatják azokat a civil szervezeteket is, amelyek a felvilágosításban és a tájékoztatásban részt vesznek. Kijelentette, hogy a kormány nem tervezi a magzatvédelmi törvény változtatását, szigorítását.
Forrás: hvg.hu