Pesszárium: mit érdemes tudni róla?

A pesszárium egy latexből vagy szilikonból készült, kerekded vagy ovális alakú, kistányérra emlékeztető fogamzásgátló eszköz, melyet a hüvelybe kell helyezni.

Mivel eltakarja a méh bejáratát, megakadályozza, hogy a spermiumok találkozzanak a petesejttel, és megtermékenyítsék azt.

Így működik a pesszárium

Milyen fogamzásgátlót válasszunk? Ahogy a mondás tartja, egy nő mindent megtesz két dologért: azért, hogy legyen gyermeke, és azért, hogy ne legyen. Így ha éppen nem szeretnénk gyermeket, akkor hasznos lehet tudnunk, hogy milyen fogamzásgátló módszerek közül választhatunk. Kattintson! A fogamzásgátlás egyik legősibb és legelterjedtebb módszere, hogy valahogyan megakadályozzák a spermiumok és a petesejt találkozását. Erre az elvre épül a gumióvszer és a pesszárium is. Pesszáriumhoz hasonló eszközöket évszázadokkal ezelőtt is használtak, például félbevágott citrommal, olajozott papírból készült "kupolával" vagy egyéb módon akadályozták meg, hogy a spermiumok a méhbe jussanak.

Az első gumiból készült pesszáriumokat az 1800-as években készítették, de ezekkel több probléma is volt. Az anyaguk könnyen tönkrement (ezen az úgynevezett vulkanizálási eljárás változtatott), és könnyen el is mozdultak a helyükről. Egy német nőgyógyász fedezte fel, hogy ahhoz, hogy a pesszárium ne csúszhasson el, egy rugalmas peremre van szükség, melynek segítségével a pesszárium a hüvely falához tapad. A pesszárium az 1960-as évekig az egyik legnépszerűbb fogamzásgátlási módszer volt, az orális fogamzásgátlók, illetve a fogamzásgátló spirál elterjedésével azonban a pesszáriumot használók száma jelentősen visszaesett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A pesszárium előnye, hogy könnyen használható, a nők saját maguk is felhelyezhetik (ehhez kellhet némi gyakorlat), és hormonmentes, ennek köszönhetően kíméletesebb a szervezethez. Nem zavarja össze a természetes ciklust, és nincs "türelmi idő", ha a nő mégis a gyermekvállalás mellett dönt.

A pesszárium ma már nem túl népszerű fogamzásgátló módszer

A pesszárium ma már nem túl népszerű fogamzásgátló módszer

A spermiciddel együtt használt pesszárium hibaaránya nagyjából 5-6 százalék, míg spermicid nélkül ez akár 30 százalék is lehet. Ez azonban nagy mértékben függ attól, hogy hogyan használják a pesszáriumot, mennyire tartják be az előírásokat. Egyéb kockázatai közé tartozik a pesszárium anyagára, vagy a mellé használt spermicid anyagra való allergia, a kutatások szerint pedig a pesszárium valamivel növelheti a húgyúti fertőzések kialakulásának esélyét is.

A pesszárium különböző méretekben kapható, azt, hogy egy adott nőnek melyik a legmegfelelőbb, egy előzetes vizsgálat és próba alapján döntik el. A pesszárium méretét újra kell próbálni, ha a hölgy 5 kilónál többet hízik vagy fogy, vagy ha szül.

A pesszáriumot szexuális együttlét előtt kell a hüvelybe helyezni, és utána 6-8 órán keresztül bent hagyni. Eltávolítás után alaposan meg kell tisztítani, meleg, enyhén szappanos vízzel, ezután lehet tárolni. A latexből készült pesszárium 1-3 évig használható, a szilikon anyagú pesszárium élettartama akár 10 év is lehet. Újrahasználhatóságának köszönhetően a pesszárium ára gyakran kedvezőbb, mint egyéb fogamzásgátló módszereké .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.