Veszélyesek a hormontartalmú fogamzásgátlók?

A hormontartalmú fogamzásgátlók nem mindenki számára jelentenek megoldást, hiszen egyes betegségek tüneteit tovább súlyosbíthatják, vagy használatuk során olyan mellékhatások jelentkezhetnek, amelyek miatt érdemes inkább megfontolni a hormonmentes védekezési lehetőségeket.

Használatuk alapos megfontolást igényel

A két leggyakrabban használt hormonális fogamzásgátló a spirál és a tabletta, de szintén ebbe a csoportba tartozik a hüvelygyűrű, az implantátum, a tapasz, valamint az injekció is. Használatuk előtt a nőgyógyász minden esetben felméri a páciens egészségi állapotát, életkorát, és rákérdez a dohányzásra is, hiszen az - a hormonális fogamzásgátlás mellett - növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések esélyét, különösen 35 éves életkor felett.

Bizonyos betegségek - vagy azokra való hajlam - esetén a hormonális fogamzásgátlás ellenjavallt lehet. Ilyen például a visszaér gyulladás, embólia, hormonfüggő daganat, magas vérnyomás, különböző vérzési rendellenességek, mióma, súlyos migrén, valamint máj-, vese-, cukor- vagy egyes szembetegségek. A hormonális készítmények akár jelentős mértékben fokozhatják a vér alvadását, ami különösképpen veszélyes lehet abban az esetben, ha emellett valaki rendelkezik még egyéb trombózis-provokáló faktorokkal is.

Fogamzásgátló tabletták mellékhatásai

Fogamzásgátló tablettaszedést megelőzően fontos tisztába lenni az esetleges mellékhatásokkal. Ezek készítményenként eltérőek lehetnek, de általánosságban elmondható, hogy hangulatingadozást, migrént, émelygést, hányingert vagy hányást okozhatnak, valamint megváltozhat a bélbaktériumok összetétele is. A hormonális fogamzásgátlók hatására előfordulhat továbbá mellfájdalom, hüvelyszárazság, libidó csökkenés, súlygyarapodás, valamint megnőhet a kockázata a trombózisnak, a magas vérnyomásnak, epekőnek, valamint különböző érrendszeri és májbetegségeknek.

A hormontartalmú fogamzásgátlók nem mindig jelentenek megoldást. Fotó: 123rf
A hormontartalmú fogamzásgátlók nem mindig jelentenek megoldást. Fotó: 123rf

A hüvelygyűrű és a hormonspirál sem mindig veszélytelen

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A hormonális hüvelygyűrű alkalmazása elsősorban 35 év alatti nőknek ajánlott fogamzásgátló módszer. Amennyiben a kezelőorvos valakit alkalmasnak talál rá, használata során a következő mellékhatások jelentkezhetnek: rendszertelen menstruáció, fejfájás, hányinger, szédülés, érzékeny mellek, hangulatváltozások, véralvadási problémák, hüvelyi irritáltság vagy fertőzések, valamint kontaktlencse használatával összefüggő problémák.

A kombinált méhen belüli spirálok, szintén helyileg fejtik ki hatásukat, ezért a fogamzásgátló tablettákkal szemben kevésbé terhelik meg a szervezetet. Használatuk mellett ritkábban, de esetenként előfordulhat rendszertelen menstruáció, vagy annak teljes elmaradása, továbbá testsúlynövekedés, hányinger, fejfájás, különböző bőrproblémák és fokozott szőrnövekedés.

Hormonmentes fogamzásgátlók

Azoknál a nőknél, akik életkoruk, egészségi állapotuk vagy egyéb tényezők miatt nem jöhet szóba a hormonális fogamzásgátló, több alternatíva áll a rendelkezésükre. Ilyen például a gumi óvszer - amely az egyetlen olyan eszköz, amely megfelelő használata mellett védelmet nyújt a nemi úton terjedő betegségektől is - valamint a pesszárium, a méhszájsapka, a különböző spermicidek, illetve a hormonmentes spirál, amely a hormonos társával szemben jóval kevesebb lehetséges mellékhatást okozhat.

A spirál kifejezetten biztonságosnak számító eszköz, amely használata rendkívül kevés figyelmet igényel: elég havonta egyszer megbizonyosodni arról, hogy a helyén van-e, illetve évente egyszer eljárni a nőgyógyászhoz rutinellenőrzésre. Hatását akár 10 éven keresztül is kifejtheti, ráadásul a hormonmentes társaival szemben a felhelyezést követően azonnal védelmet nyújt a nem kívánatos terhességgel szemben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.