Tünetek, amelyek magnéziumhiányról árulkodnak

Kimerült, levert, ingerlékeny? Gyakran fáj a feje? Izomgörcsöket tapasztal? Előfordulhat, hogy panaszaiért magnéziumhiány felel, amelyet érdemes mielőbb orvosolni, hosszabb távon ugyanis komolyabb pszichés problémákhoz, valamint szívpanaszok és egyéb súlyos betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.

Mely ételekből juthatunk a legkönnyebben magnéziumhoz ?

Az enyhe magnéziumhiány meglepően gyakori zavar: egyes becslések szerint minden második embert érint. Sokaknál észrevétlen marad, a korai jelekre azonban érdemes figyelmet fordítani, mert ha huzamosan elhanyagoljuk a megfelelő magnéziumpótlást, a hiányállapot súlyosabb stádiumaiban veszélyes szövődményeket okoz, és krónikus betegségek kialakulásához is hozzájárulhat.

A korai tünetek jól ismertek, de mivel legtöbbjük számos egyéb betegség jele is lehet, sok esetben nehéz felismerni, így gyakran a diagnózis is sokáig várat magára - egyes szakszövegek egyenesen "láthatatlan hiánybetegségként" emlegetik. Milyen panaszok esetén gyanakodhatunk magnéziumhiányra is?

Magnéziumhiány esetén gyengébbnek, fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat a megszokottnál
Magnéziumhiány esetén gyengébbnek, fáradékonyabbnak érezhetjük magunkat a megszokottnál. Fotó: Getty Images

Izomgörcsök, akaratlan izom-összerándulások

A magnézium fontos szerepet játszik az izomműködésben; ha a szintje lecsökken a szervezetben, az az izmok összehúzódásának és elernyedésének zavarait okozhatja. Mindez a vázizmok túlfeszülésében, akaratlan rángásában (tic) és izomgörcsökben nyilvánul meg. Az izomműködés zavarai jelentik a magnéziumhiánnyal összefüggő egyik leggyakoribb panaszt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyengeség és fáradékonyság

A magnézium hasonlóan lényeges tényező a szervezet energiaellátásának biztosításában: fontos közreműködője az anyagcsere-folyamatoknak. Következésképpen, ha bágyadtságot, általános gyengeséget, fáradékonyságot, enyhe, indokolatlan rosszullétet tapasztalunk, felmerül, hogy alacsony magnéziumszint húzódik a háttérben.

Kognitív és érzelmi problémák

A kutatások szerint a súlyosabb magnéziumhiány kedvezőtlenül hat alapvető kognitív folyamatainkra. Zavart szenvedhet az emlékezet működése, a tanulási képességek, a figyelem. Előfordul, hogy fokozott érzékenységgel, ingerlékenységgel jár, valamint hozzájárulhat szorongásos, depressziós tünetek kialakulásához is. A megfelelő magnéziumszint segít a stresszel való megküzdésben, továbbá csökkenti a migrén és a premenstruációs tünetegyüttes számlájára írt, kínzó panaszok kialakulásának valószínűségét.

Szívritmuszavarok

A magnézium nemcsak a mozgató izmokra, hanem a szívizomzatra és az erek és a belső szervek falát képező simaizmokra is hatással van. Ez azt jelenti, hogy a szervezet elhúzódóan alacsony magnéziumszintjének következtében a szív és a szív-érrendszer egészséges működése is akadályozottá válhat, romolhat a szív vérellátása, súlyos esetben szívritmuszavarok, koszorúérgörcs jelentkezhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

Reggelre több helyen képződik köd, illetve rétegfelhőzet, majd ezt követően a látási viszonyok fokozatosan javulnak. Eközben azonban délnyugat felől tovább növekszik, vastagszik a felhőzet, és a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén gyenge eső is valószínű. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Késő este -2, +7 fok valószínű. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra