Ezt tegyük, ha koronavírus-fertőzöttel élünk

Ha minket is megfertőzött a koronavírus, el kell szigetelnünk magunkat a külvilágtól, nehogy továbbadhassuk a kórokozót. De mit tehet az, aki a családjával, vagy lakótársakkal él egy fedél alatt?

A koronavírus terjedése miatt az emberek hetek óta elszakadtak egymástól, a legtöbben ugyanis igyekeznek az egészségügyi ajánlásoknak megfelelően távolságot tartani. De mi a teendő akkor, ha a háztartásunkban jelentkeznek valakinél a betegség jellegzetes tünetei? Hogyan izoláljuk magunkat akkor, ha úgy tűnik, mi kaptuk el a koronavírust?

Milyen a jó maszk koronavírus ellen? A koronavírus-járvány miatt a távolságtartást, az otthonmaradást, a fertőtlenítést vagy a kijárási korlátozást a legtöbben szükségesnek tartják. A maszk viseléséről azonban még a szakemberek között is megoszlanak a vélemények. Infografikánkon néhány fontos ismeretet és megfontolandó információt teszünk közzé a maszkokról. Kattintson a részletekért!

Bár az új koronavírus terjedésével kapcsolatban még mindig sok a kérdés, a Kínában gyűjtött adatok azt mutatják, hogy a betegek nagy százalékban átadták a vírust a családtagjaik egy részének is. Ennek pedig a kórokozó járványos elterjedésében is jelentős szerepe volt. Mivel a vírus a levegőben, tüsszentés útján is terjed, illetve a közös használatú tárgyak (távirányítók, poharak, kilincsek) felületén is megtapadhat, elengedhetetlen, hogy a fertőzött személyt teljesen elszeparáljuk a háztartásban lévő többi embertől.

Mit tegyünk, ha fertőzött van a lakásunkban?

Nagyobb, több fürdőszobával rendelkező családi házakban ez még viszonylag könnyen megoldható, a kis alapterületű panelokban viszont már kimondottan nehéz egy embert teljesen elzárni a többi ottlakótól. Ráadásul az elszigeteltség és a betegség miatti nyomás jelentős szorongással is jár az érintettnél, amit szintén fontos komolyan venni. Íme néhány tanács, amit érdemes megfogadni a járvány ideje alatt.

Fontos, hogy a fertőzöttet megfelelően elkülönítsük. Fotó: Getty Images
Fontos, hogy a fertőzöttet megfelelően elkülönítsük. Fotó: Getty Images

A betegnek a lakáson belül is javasolt olyan maszkot viselnie, amely eltakarja a száját és az orrát. Ha a patikákban nem sikerül szerezni, használhat egy sálat, vagy egy pólót is az arca elé köthet. Természetesen a betegnek nem szabad olyan tárgyakhoz sem hozzáérnie, amelyet a többi lakó is használ. Jelöljünk ki számára külön tányért, poharat és evőeszközt, illetve törülközőt és ágyneműt. Használat után ezeket mindig alaposan el kell mosni, illetve a mosogatót is érdemes rendszeresen fertőtleníteni. A fertőzött szobáját is érdemes rendszeresen takarítani és fertőtleníteni, különös tekintettel azokra a tárgyakra, amelyeket gyakran megfoghat. Ha egy egészséges személy takarítja a beteg szobáját, mindig viseljen kesztyűt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha pedig mi magunk vagyunk fertőzöttek, fontos, hogy betartsuk a legszigorúbb higiéniás előírásokat és ne nyúljunk semmi olyanhoz, amit a lakásban élők is megérinthetnek. Ha megoldható, használjunk külön fürdőszobát, hogyha viszont ez nem lehetséges, a mosdót rendszeresen és alaposan ki kell takarítani. A bevásárlásban kérjük a lakásban élők segítségét és legalább két hétig ne hagyjuk el a nekünk kijelölt házi karantént. Ha a fertőzés tüneteit észleljük magunkon, jelentkezzünk a Nemzeti Népegészségügyi Központ zöld számán (06-80-277-455, 06-80-277-456), ahol további tájékoztatást kapunk a tennivalókról.

Forrás: Health.com

Imádják az esti tapsot az egészségügyi dolgozók, és remélik, a járvány után sem felejtik el az emberek, milyen fontos munkát végeznek. Az nlc.hu Kathy Zsolt mentőápolóval beszélgetett.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.