A Sydney-i Egyetem kutatói megállapították, hogy elég 5 perc szünetet tartanunk a munkahelyünkön ahhoz, hogy újra tudjunk koncentrálni. Ehhez nem kell semmilyen különös tevékenység, csak annyi, hogy ebben az időben ne a feladatainkkal foglalkozzunk – írja a MedicalXpress.
"Ha produktívabb akarsz lenni a munkádban, vagy hatékonyabban akarsz tanulni, akkor egyszerűen csak ne csinálj semmit öt percig. Hagyd ott a gépedet, vagy bármilyen munkaeszközödet, vegyél pár mély levegőt, vagy csak ülj csendben, hogy az agyad kipihenje magát. A közösségi média görgetése nem számít kikapcsolódásnak, mert nem szabad az eszközeidet nézegetned" – javasolja Paul Ginns professzor, az egyetem oktatáspszichológiai szakértője, a tanulmány egyik szerzője.
A kísérlet során három csoportra osztották a résztvevő diákokat. Mindegyik csapatnak nehéz matematikai feladatokat kellett megoldaniuk, gyorsított tempóban, 20 percen át. Az elsőnek utána azonnal folytatnia kellett a munkát, részt kellett venniük egy rövidebb, egyszerűbb matematikai feladatokról szóló órán. A második csapat tagjai kaptak egy ötperces szünetet előtte, miközben a képernyőn egy visszaszámláló jelezte a pihenés idejének lejártát. A harmadik csapat ebben az öt percben egy videót nézett egy erdőről, egy ott sétáló ember szemszögéből.
Ezután mindenkinek ki kellett töltenie egy kérdőívet arról, hogy mennyire tudtak koncentrálni a matematika óra alatt. Végül egy kérdéssorra is válaszolniuk kellett, amiből az derült ki, hogy mennyire tudják a problémamegoldás terén alkalmazni az órán tanult matematikai stratégiákat.
Mindegyik teszten a pihenés nélkül hagyott csoport teljesített a legrosszabbul. A természetben járós videót néző diákok voltak a legjobbak, de nem maradtak el tőlük jelentős mértékben azok, akik a visszaszámlálást nézték a szünetben.
Sokan a Pomodoro-módszert alkalmazzák: ez 25 perc munka után 5 perc szünetet jelent.
"Sok készség – köztük a kognitív készségek, például a matematika – elsajátítása nagy koncentrációt igényel, de kognitív erőforrásaink kimerülnek, amikor elménket problémák megoldására vagy tanulásra használjuk. Bár kontraproduktívnak tűnhet a munka vagy a tanulás megszakítása, utána a diákok jobban tudtak koncentrálni és tanulni. Ez a dolgozók számára is hasznos lehet, akik valami újba tanulnak bele, vagy ha összetett feladaton dolgoznak" – monja Ginns professzor.