Arra, hogy a másnaposság miért alakul ki, a rövid válasz mindössze annyi, hogy előző este túl sokat ittál. A hosszabb válasz viszont kitér arra is, hogy az alkohol, amit előző este még élvezettel fogyasztottál, néhány óra múlva kiszáradást, gyulladást és gyomorpanaszokat okozhat a testedben. A kellemetlen tünetek általában akkor érik el a csúcspontjukat, amikor az alkohol elhagyja a szervezetedet.
Az emberiséget régóta foglalkoztatja már a kérdés, hogy vajon meg lehet-e előzni, vagy legalább valamennyire mérsékelni a kellemetlenségeket. Ezzel kapcsolatban pedig az eddigi tudásunk szerint azt lehet mondani, hogy bár a másnaposság gyógyítására nincs tudományosan bizonyított módszer, a szakértők szerint megelőzhető – vagy legalábbis minimálisra csökkenthető – a másnapos reggeli szenvedés, ha betartod az alábbiakat.
Ragaszkodj a már jól ismert szabályokhoz!
Biztosan neked is mondták már, hogy mielőtt alkoholt innál, egyél valamit. Ez azért kell, mert így a gyomrod tartalma lassan ürül a bélrendszerbe. Vagyis az alkohol sem tud azonnal a belekbe jutni és ott felszívódni, hanem a vacsoráddal a gyomorban időzve már elkezd lebomlani és csak egy kis része kerül át a belekbe.
Az is egy aranyszabály, hogy nem szabad megfeledkezni a hidratálásról, a vízbevitel ugyanis felhígítja az alkoholt. Illetve, mivel a másnaposság fő okai között szerepel a dehidratáció, valamint a vitaminok és ásványi anyagok elvesztése, ezt is jó megelőzni néhány pohár víz elfogyasztásával.
A fentiek idejétmúlt bölcsességeknek tűnhetnek, de érdemes jól az eszedbe vésni őket, és akkor is emlékezni rájuk, ha a barátaid vagy az este sodró lendülete a második (vagy sokadik) pohár ital felé csábítana téged.
Minél kevesebb adalékanyag, annál jobb!
Bár a kívánt íz érdekében használt adalékanyagokat nem mérgező mennyiségben adják hozzá a sörökhöz, borokhoz és tömény szeszesitalokhoz, néhányan sokkal érzékenyebben reagálnak ezekre. A CNN a szakértőkre hivatkozva azt írja, a sötét színű sörök és szeszesitalok általában több adalékanyagot tartalmaznak, így nagyobb valószínűséggel okozhatnak másnaposságot.
Egy 2010-es tanulmány eredménye is ezt támasztja alá. A kutatók a másnaposság intenzitását vizsgálták azoknál, akik a sötétebb színű szeszes italt (bourbont), illetve a tiszta vodkát fogyasztották. A tudósok arra jutottak, hogy a bourbonben lévő adalékanyagoktól sokkal intenzívebbek voltak a másnaposság tünetei, mint a vodka fogyasztásától.
Másnaposan egyáltalán nem mindegy, hogy mit eszel, és hiába kívánod a nehéz, zsíros gyorsételeket, nem ezek azok, amelyek valóban jót tesznek neked ilyenkor. Sokkal jobb, ha például banánt, datolyát, teljes kiőrlésű pirítóst mézzel vagy tojásrántottával, illetve zabkását fogyasztasz.
Vajon számít a sorrend?
Sokaknak ismerősen hangozhat a „sörre bor, bármikor – borra sör, meggyötör” szállóige, amely arra utal, hogy az „ősi” tapasztalatok szerint kevésbé üt be másnap a macskajaj, ha figyelünk arra, hogy milyen sorrendben fogyasztjuk a különböző alkoholos italokat. A Cambridge-i Egyetem kutatóinak rendhagyó tanulmánya 2019-ben meg is vizsgálta, hogy vajon van-e bármilyen valóságalapja ennek a legendának, vagyis valóban elviselhetőbb-e a másnaposság, ha a sör után isszuk a bort, nem pedig fordítva.
Furcsa kísérletükbe 90 embert vontak be, a résztvevőket pedig háromfős csapatokra osztották. A csapatok egyik tagja előbb sört, majd bort ivott, a második ember fordított sorrendben itta ezt a két italt, míg a harmadik személy csak sört vagy csak bort fogyasztott. Az ivást addig folytatták, amíg az összes alany véralkoholszintje 0,11 százalékos nem lett.
Másnap mindenki több órán át szenvedett a macskajajtól, teljesen mindegy volt tehát, hogy ki milyen sorrendben itta az italokat. Ami viszont jól látható különbség volt az alanyok között, az az, hogy a nők sokkal rosszabbul érezték magukat a görbe este után, mint a férfiak.
Sokan úgy tartják, hogy másnaposan az a legjobb, ha akár egy forró fürdő vagy szauna, akár némi sportolás révén megpróbáljuk kiizzadni a méreganyagokat. Vajon valóban ez a helyzet, vagy ez is csupán urbánus legenda? Mutatjuk, mi az igazság.
Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy a legjobb módszer a másnaposság elkerülésére még mindig az, ha nem iszunk alkoholt, vagy szigorú mértéket tartva maradunk az egy pohárnyi mennyiségnél – ebben az esetben csak arra kell figyelni, hogy mekkora poharat választunk.