Ebben az európai országban a legmagasabb a depressziósok száma

Egy új tanulmány a depresszió előfordulása kapcsán megállapította, hogy Franciaországban volt a legmagasabb a pandémia előtti depresszió szintje az európai országok között.

Legalábbis ez derül ki egy 2019-es egészségügyi felmérés új elemzéséből. – írja cikkében az Euronews.

A francia egészségügyi és szociális minisztérium (DREES) statisztikáinak elemzése megállapította, hogy Franciaországban a depressziós ráta körülbelül 11 százalék volt a járvány előtt, ami a legmagasabb az összes többi európai országban.

A jelentés a hatévente elvégzett európai egészségügyi interjú felmérés adatain alapult, és mintegy 300 000 embert kérdezett meg az Európai Unióból, Norvégiából, Izlandról és Szerbiából. Az elemzés azt vizsgálta, hogy "egy ember szenvedett-e depressziós szindrómában az elmúlt két hétben, egy sor kritérium alapján" - mondta Lisa Troy, a tanulmány szerzője.

Számos kutatás rámutatott a COVID-19 világjárvány óta eltelt évek növekvő mentális egészségügyi válságára, különösen a fiatalok körében Franciaországban és más európai országokban.

A fiatalabb európaiak körében a depresszió aránya Dániában, Svédországban és Finnországban volt a legmagasabb. Fotó: Getty Images
A fiatalabb európaiak körében a depresszió aránya Dániában, Svédországban és Finnországban volt a legmagasabb. Fotó: Getty Images

Az új DREES-jelentés a 15 és 24 év közötti fiatalokra, valamint a 70 éves és annál idősebb emberekre egyaránt összpontosított.

"Bár az egészségügy és az oktatás szempontjából viszonylag jól gondoskodunk rólunk, még mindig jelentős erőfeszítéseket kell tennünk az idősek gondozásában" - mondta Jocelyne Caboche, a Sorbonne Egyetem idegtudományi laboratóriumának nyugalmazott kutatási igazgatója. Hozzátette, hogy a depressziósok száma javulhat, ha jobban befektetnek a pszichiátriába és a terápiás innovációba.

Milyen tényezők járulnak hozzá a depresszióhoz az európai országokban?

Összességében az új elemzés kimutatta, hogy a depresszió szintje az észak- és nyugat-európai országokban volt a legmagasabb.

De míg a depresszió ritka a fiatalok körében a dél- és kelet-európai országokban, ezekben az országokban magasabb a 70 éves és idősebb emberek körében. A depresszió aránya Portugáliában, Romániában és Horvátországban például több mint 15 százalék volt az idősebbek körében.

A felmérés adatai szerint az idősebb nők depressziósabbak voltak, mint az idősebb férfiak, és a rossz egészségi állapotban lévő idősebb európaiak hajlamosabbak voltak a depresszióra.

Mivel egyre több idősebb európai számol be rossz egészségi állapotról a kelet- és dél-európai országokban, ez megmagyarázhatja a depresszió magasabb előfordulási gyakoriságát” - mondták a jelentés szerzői.

"Például Horvátországban vagy Lettországban, ahol az idősek közel 40 százaléka számol be rossz egészségi állapotról, a depresszió előfordulása magas: 16 százalék, illetve 9 százalék" - jegyezték meg.

Úgy tűnt, hogy a társadalmi elszigeteltség és az özvegység is befolyásolja a depressziót az idősebbeknél.

A fiatalabb európaiak körében a depresszió aránya Dániában, Svédországban és Finnországban volt a legmagasabb, ezt követték a nyugat-európai országok. A fiataloknál viszont alacsonyabb volt a kelet- és dél-európai országokban.

"Lenyűgözött a dél-keleti európai országokban a fiatalok és az idősek depressziós aránya közötti különbség, és fordítva az az elképzelés, hogy a fiatalok nagyon depressziósak az észak-európai országokban. Ez az egyetlen régió, ahol az idősek körében a depresszió az életkorral csökkent" - mondta Troy.

Azokban az országokban, ahol magasabb a depresszió aránya a fiatalok körében, ez a társadalmi elszigeteltséghez, a szakmai tevékenység vagy az iskolába járás hiányához, valamint a jövedelmi szinthez is kapcsolódott.

Caboche hozzátette, hogy a közösségi média is szerepet játszhat "azáltal, hogy elősegíti a káros társadalmi összehasonlításokat, a testképpel kapcsolatos aggodalmakat, különösen a lányok körében, valamint csökkenti az alvás időtartamát és növeli az internetes zaklatás kockázatát".

A fiatalok rossz egészségi állapota, szintén jelentősen, mintegy 32 százalékponttal növelte a depresszió kockázatát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

A fölöttünk vonuló vastag felhőzónák mellett is a legtöbb helyen hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap. Az ország több pontján várható záporeső, egyes helyeken akár több alkalommal is előfordulhat. Ismét erőre kap a délies irányú szél, amelyet főként a Dunántúlon és a keleti határ közelében kísérhetnek erős, előbbi tájakon viharos lökések is. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 14 és 20 fok között alakul, de az Északi-középhegység tágabb térségében előfordulnak olyan részek, ahol nem haladja meg a 7 fokot. Napközben egy melegfront okozhat kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra