A TikTokon terjed az úgynevezett "bed rotting" nevű kihívás, amely nagyjából lustálkodást jelent. A kihívás résztvevői egy vagy több napon át nem kelnek ki az ágyból, közben pihennek, sorozatokat darálnak, esznek és a közösségi médiát bújják - írja a Healthline.
Dr. Sanam Hafeez neurológus szerint az új elnevezéssel csak a már régi szokást akarják elfogadhatóbbá tenni. "Valószínűleg azért terjedt el a kifejezés, hogy az emberek magyarázatot tudjanak adni a viselkedésükre, és ezáltal meg is nyugtatják magukat. Ugyanis azok, akik ki sem kelnek az ágyból, kevésbé érzik magukat így egyedül, kapcsolódni tudnak hasonlóan gondolkodó emberekhez" - magyarázta a szakember.
Miért probléma?
Bár sokan úgy állítják be ezt a szokást, mint saját maguk ápolásának egy módját, pszichológusok szerint ez egyáltalán nem így van. "Ha valaki ápolja önmagát, az azt jelenti, hogy az ember tesz is valamit a mentális és fizikai egészségéért. Egész napos lustálkodással ezt nem lehet elérni. Ha valaki nem kel ki az ágyból, csak nézi a telefonját, a tévét, eszik és alszik, az a depresszió jele" - mondta Catherine Del Toro mentálhigiénés tanácsadó a Healthline-nak.
Számos egészségügyi problémához vezethet, ha nem kelünk ki az ágyból:
- depresszió és szorongás,
- alvászavarok,
- izomgyengeség,
- vérkeringési problémák.
Egy ördögi kör
A Healthline által megkérdezett szakemberek szerint depresszió vagy súlyos depresszív epizód megnyilvánulása lehet, ha valaki egyáltalán nem akar kikelni az ágyból. Ez pedig egy ördögi körhöz vezethet: mivel az ember olyan alapvető dolgokat is megvon magától, mint a napfény vagy mások társasága, így csak még súlyosabbá válik a depressziója. Ha nem csinálunk semmit, csak megerősödnek a negatív érzelmeink, és eltávolodunk a mindennapjaink feladataitól és örömeitől.
"Az egész napos ágyban evésnek is lehetnek következményei, például az, hogy fáradtnak és/vagy lomhának érezzük magunkat (feltételezve, hogy az ágyban nassolunk, és nem figyelünk oda az étkezéseinkre). Ezáltal nincs elég energiánk felkelni, tehát még nehezebben hagyunk fel ezekkel a rossz szokásokkal" - magyarázza Del Toro.
@dryftsleep have you tried it? 🛌 #bedrotting #stressrelief #softliving #sleep ♬ Living in a Haze - Milky Chance
Az egész napos fekvés miatt ráadásul nehezebben alszunk el, illetve ha sikerül is, rosszabb lesz az alvásunk minősége. Az izommerevség, a hátfájás is megnehezíti azt, hogy pihentető alvásban legyen részünk.
Természetesen elképzelhető, hogy egy kimerítő időszak után valaki szeretne legalább egy napot pihenéssel, alvással tölteni. Viszont a pihenés funkciója az, hogy utána több energiával álljunk neki a teendőinknek; ha az ágyban töltött idő nem segít a feltöltődésben, akkor az már inkább káros lehet.
A szakemberek azt javasolják, hogy ha valaki folyamatosan inkább az ágyban tölti a nappalokat is, motiválatlannak érzi magát, elhanyagolja a napi teendőit, és nyomasztó érzések kerítik hatalmába, akkor mielőbb beszéljen erről a családjával, barátaival, vagy kérjen orvosi segítséget.