A fesztiválszezonban óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy szükséges-e füldugót viselni a koncertek alatt? A szakértők szerint egyértelműen védenünk kell a hallójáratainkat - írja a Health.com.
A beltéri és a szabadtéri koncerteken is javasolt a zajszűrő füldugó.
"Ha nagyon fel kell emelned a hangod, vagy kiabálnod kell, hogy halld a saját magadat, vagy ha nem hallod azt, aki karnyújtásnyira van tőled, akkor szükséges a füldugó. Szerintem mindegyik koncertre vigyen magával az ember egy párat. Jobb fölöslegesen elvinni, minthogy helyben derüljön ki, hogy szükség lett volna rá" - mondta Dr. Elizabeth Kolberg audiológus a portálnak.
Ugyanakkor a szakértők szerint az sem mindegy, hogy milyen füldugót veszünk: érdemes beruházni egy drágább, de kifejezetten koncertekre gyártott párt beszerezni. Arra kell figyelni, hogy legalább 20 legyen a zajszűrő szintje, így biztosíthatjuk a megfelelő védelmet a hallójáratainknak.
Ha túl sokáig tettük ki a füleinket a magas hangerőnek, akkor előfordulhat, hogy az tompa hangot és/vagy csengést, vagy "zümmögést" okoz a fülben, amit fülzúgásnak neveznek, mondja dr. Kolberg.
"Fontos tudni, hogy ha hangos zaj miatt hirtelen hallásvesztése van, akkor van egy kis idő, amíg kezelhető. Ha valakinek órákon át cseng a füle egy koncert után, akkor forduljon orvoshoz" - javasolja Dr. Sarah Sydlowski audiológus.
Gyerekek esetében különösen oda kell figyelni erre a kockázatra.
"A gyerekeknek kisebb a hallójárata, így ami egy felnőtt számára biztonságos hangerő, az veszélyes lehet a gyermek számára" - mondja Dr. Sydlowski.
"Tévhit, hogy a füldugó minden hangot kizár. Rajta keresztül is lehet hallani a zenét, csak valamivel halkabban" - magyarázza a szakember.