Rachel Prochnow Instagram-influenszer azt állítja, hogy tavaly megvakult az egyik szemére, mert fertőzést kapott, miután kontaktlencsében zuhanyzott. Szaruhártya-átültetésen kellett átesnie, hogy helyreálljon a látása. Prochnow szerint az acanthamoeba keratitis - egy ritka, de súlyos szemfertőzés, amelyet egy vízben és talajban gyakran megtalálható amőba okoz - alakult ki nála, miközben a texasi Austinban zuhanyozott.
„Az Acanthamoeba mindenféle vízben megtalálható (kivéve a forralt vizet). Tehát probléma lehet, ha kontaktlencsét viselsz, és víz kerül a szemedbe. Ennél nagyobb fájdalmat el se tudok képzelni” - írta a posztban.
Prochnow azt írta, hogy rendszeresen kezet mosott, mielőtt a lencséihez nyúlt, soha nem aludt bennük, és gyakran cserélte a tokjukat is. Ugyanakkor szerinte az orvosok soha nem figyelmeztették, hogy ne zuhanyozzon, ne ússzon, és ne menjen forró kádba, amikor kontaktlencsét visel.
A Health.com szakértőket kérdezett meg a problémával kapcsolatban. Azt írták, hogy a víz - akár a zuhanyzóból, a csapból vagy az úszómedencéből származik - tartalmazhat káros mikroorganizmusokat, köztük Acanthamoebát. És bárki kaphat szemfertőzést, ha ez a szennyezett víz a szemébe kerül, ami megtörténhet zuhanyzás, úszás vagy pezsgőfürdőzés közben.
A kontaktlencsét viselők azonban különösen nagy kockázatnak vannak kitéve.
„A keratitis a kontaktlencse viseléséből eredő leggyakoribb szemfertőzés. Ilyenkor a szaruhártya - a szem átlátszó, kupola alakú ablaka - fertőződik meg. Bizonyos esetekben hegesedhet a szaruhártya, ami hatással lehet a látásra” - mondta a Healthnek Dr. Ami Vadada szemészorvos.
Az Acanthamoeba keratitis esetében konkrétan „nagy fájdalmat, látásvesztést és akár vakságot is okozhat, ha nem kezelik azonnal és megfelelően” - mondta Dr. Annie Nguyen szemészorvos a portálnak.
Bármikor előfordulhat, hogy valakinél keratitis alakul ki, amikor zuhanyozik. Nguyen szerint azonban bizonyos tényezők esélyesebbé teszik a fertőzést:
- A kontaktlencse típusa: a lágy lencséknél nagyobb lehet a kockázat, mivel könnyebben felszívják a vizet és megfogják a mikroorganizmusokat. A naponta eldobható kontaktlencsék biztonságosabbak lehetnek, mint a kéthetente vagy havonta használatos kontaktlencsék.
- A viselés időtartama: a kockázat annál nagyobb, minél hosszabb ideig viseljük a lencsét, különösen olyan helyen, mint a zuhanyzó, ahol mikroorganizmusokkal találkozhat.
- Vízminőség: a tisztítatlan vagy rosszul tisztított víz nagyobb valószínűséggel ad otthont a káros organizmusoknak.
Általánosságban elmondható, hogy a kontaktlencsék biztonságos és hatékony eszköznek számítanak a látás javítására. Az Acanthamoeba keratitis, a szemszárazság és egyéb problémák elkerülése érdekében azonban fontos, hogy az emberek biztonságosan viseljék őket.
Vadada szerint ez azt jelenti, hogy el kell kerülni ezeket a potenciálisan veszélyes szokásokat:
- Úszás vagy fürdés behelyezett kontaktlencsével.
- Alvás kontaktlencsében.
- A kontaktlencsék tisztítása csapvízzel.
- A tisztítószer újrafelhasználása.
- Régi vagy rosszul illeszkedő lencsék viselése.
Az is nagyon fontos, hogy kezet mossunk, mielőtt hozzányúlunk a lencsékhez, mivel a tiszta kéz megakadályozza a baktériumok átvitelét, mondta Nguyen.
A legfontosabb dolog, amit a kontaktlencse viselésekor tehetünk, hogy kövessük az orvosunktól kapott utasításokat, hogy és megfelelően tisztítsuk és tároljuk a lencséket.
Emellett, ha bármilyen aggasztó tünetet veszünk észre (például bőrpírt, fájdalmat vagy homályos látást), azonnal forduljunk a szemorvosunkhoz - tette hozzá Nguyen.