A szakértők 255 idősebb hölgy bevonásával számszerűsítették, hogy négyötödük közepes vagy súlyos hőhullámokat tapasztalt a változókor idején, 17 százalékuk enyhét, 3 százalékuk pedig semmilyet.
A testsúly is számít
Az elhízott vagy színes bőrű nők voltak a leghajlamosabbak a közepes vagy súlyos hőhullámra, míg a normális testsúlyúak alacsonyabb kockázatról tettek tanúbizonyságot. A középiskolainál magasabb végzettség 34 százalékkal csökkentette a hőhullámok veszélyét - nyilatkozták a Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvosi Iskolájának munkatársai.
Az eredményekből az is kiderül, hogy a közepes vagy súlyos hőhullámok átlagosan még öt évig folytatódtak a menopauza után, s a résztvevők több mint harmadánál még tíz év múlva is jelentkeztek - olvasható a Menopause című szakfolyóirat internetes kiadásában.
A tudósok hozzátették, hogy a hormonterápia a legelterjedtebb kezelési módszer. A jelenlegi ajánlások szerint ez nem tarthat tovább öt esztendőnél. Megjegyezték azonban, hogy az általában figyelembe vett három- vagy ötéves küszöb létjogosultságát nem támasztja alá tudományos bizonyíték. A hormonterápiához köthető kockázatok - például a rák vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések - révén az orvosok egy része tartózkodik a felírásától is.
"Eredményeink hangsúlyozzák az egyéni terápiás lehetőségek fontosságát. Mindenkinél egyedileg kell mérlegelni a hasznot és a kockázatokat, amikor hormon vagy nem hormon alakú kezelés kiválasztásáról van szó a menopauza tüneteinek enyhítésére" - fogalmazott a szerzőként közreműködő Ellen Freeman az egyetem közleményében.
"Míg a nem hormon alapú gyógyszerek némelyeknél enyhülést hoznak, másoknál nem olyan hatékonyak, mint a hormonterápia" - tette hozzá Freeman.